Sali: Önleyici tedbirlerin kaldırılması için koşul bağışıklık yüzdesinin artmasıdır

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Bekim Sali, önleyici tedbirlerin kaldırılması için koşulun bağışıklık yüzdesinin artmasının olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Bekim Sali, Kanal 5 TV’de yaptığı açıklamada, maske takma, dezenfeksiyon ve mesafe gibi önleyici tedbirlerin kaldırılmasının bir koşulunun, nüfusun aşılanma yüzdesinin artması olduğunu söyledi.

Mevcut aşılama hızıyla kendimizi dünyada salgının biteceği dönemde ülkemizde birkaç ay daha devam ettiği bir durumda bulacağımızı kaydeden Sali, “Danimarka ve Büyük Britanya’nın önlemleri kaldırdığına dair yorumlar görüyoruz, ancak orada aşılama yüzdesi 86, İtalya’da yüzde 91 ve ülkemizde yüzde 41. Tedbirleri neye dayanarak kaldırmalıyız.” diye konuştu.

Azalan aşılamanın, halkın bir kısmının, tüm aşıların uygun ve önerilen bir yerde saklandığını garanti ettiği aşıların kalitesine güvenmemesi gerçeğinden kaynaklandığını ifade eden Sali, “İtalya’dan alınan aşıların bu yıl Temmuz ayının sonuna kadar süresi var. Biz zaten önlemler alıyoruz ve bu, güvenli aşılarımız olduğu ve son tarihi geçenlerin uygun şekilde imha edileceği kampanyanın bir parçası.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

BM Genel Sekreteri Guterres: Salgını adil aşı paylaşımıyla bu yıl bitirebiliriz

Read Next

Kosova’nın başkenti Priştine’de meydanda aşılama yapılacak