Üst üste ikinci yıl dünyada eğitim çoğunlukla çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Bu, lise mezunlarının yurt dışında okuma ile Bulgaristan’da kalma arasında seçim yapması gerektiği sorusunu gündeme getiriyor.

Önceleri 12. sınıf öğrencilerinin hayali Avrupa üniversitelerinde okumak iken şimdi onlar daha çok Bulgaristan yükseköğretim kurumlarında okumayı tercih ediyor.

Danışmanlık ajanslarının yurt dışında eğitim tercihlerine ilişkin anket sonuçlarına göre, yeni akademik yılında yabancı üniversitelerde okumaya aday Bulgaristanlı öğrencilerin sayısı % 40 az olacak.

Sofya 127. İvan Nikolaeviç Denkoğlu Lisesinde 12.sınıf öğretmeni Rositsa Dikova, Bulgaria On AİR televizyonuna verdiği demeçte başvuru ve çevrimiçi eğitim şekli ile ilgili endişeleri anlattı.

Öğretmen, “Endişelerim geçen yıl da vardı, daha uzun süre çevrimiçi öğrenme uygulanması öğrencilerin motivasyonunu kırabilir” dedi.

Okulda psikolog olarak çalışan Emiliya Sirakova’nın ifadesine göre, izolasyon ve çevrimiçi öğrenme, öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler için bir stres testi haline geldi.

Şu anda Avrupa’daki çoğu üniversite hibrit eğitim modeline bel bağlamayı seçti.

Ülkemizdeki büyük üniversitelerin verdiği bilgiye göre, yeni koronavirüs (Covid-19) salgını yerel üniversiteleri tercih eden öğrenci sayısında patlama yarattı. Bu trendin devam etmesi bekleniyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Kosova seçimleri arefesinde Türk partileri

Sonraki Haber

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs’ta tek çözümün ‘federasyon’ olduğu konusunda ısrarcı