Sağlık çalışanlarının Kosova’dan kaçışları bu yıl da devam etti.

Kosova Sağlık Bakanı Armend Zemaj, doktorların ülkeden ayrılmasını durdurmayı başardığını belirtirken, durumun farklı olduğu ortaya çıktı.

2020 yılı içinde  toplam 93 doktor Kosova’yı terk etmek için başvuruda bulundu.

COVİD-19 salgını bile,  sağlık çalışanlarının başka ülkelerde iş aramak için Kosova’yı terk etmelerini  engellemedi.

Kosova Sağlık Sendikaları Federasyonu Başkanı Blerim Syla, yaptığı açıklamada,  bu yıl bile ülkeden ayrılma taleplerinin durmadığını söyledi.

Görevden  ayrılma  taleplerinin  arttığına dikkat çeken Syla, “Bu insanları işe alan ajanslar sürekli çalışıyor  ve talep artıyor. Ülkedeki durum çok kırılgan.” dedi.

Sağlık çalışanlarını ülkeyi terk etmeye iten başlıca nedenlerin çalışma koşulları, uzmanlıklar ve düşük ücretler olduğunu kaydeden Syla,  COVİD-19 salgınının sona ermesinden sonra bile sağlık çalışanlarının ülkeyi terk etme taleplerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ülkedeki siyasi aktörlerin  sağlığı ön planda tutmayacağına işaret eden Kosova Sağlık Sendikaları Federasyonu Başkanı Blerim Syla, “Kosova’daki mevcut siyasete baktığımda iyimser değilim. Politikacılarımızın pandemiyi unutacağını ve buna öncelik vermeyeceğini biliyorum. Doktor ve hemşerilerin kaçışını  durdurmak için birlikte hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Kosova  Tabipler Odası Başkan Yardımcısı Naser Gjonbalaj ise yaptığı açıklamada, bu yıl içinde doktorların   ülkeyi  terk etmek için 93 talepte bulunduğunu bildirdi.

Ülkeyi terk etme  trendinin  bu yıl da devam ettiğine vurgu yapan Gjonbalaj, istihdam başvurularının  ağırlıklı olarak Almanya’dan geldiğini belirtti.

Ülkedeki durumu ve sağlık seviyesini  yetersiz bulan  doktorların başka ülkelerde  iş bulmak için ülkeyi terk ettiğini kaydeden  Kosova Tabipler Odası Başkan Yardımcısı Gjonbalaj, sağlık çalışanlarının işten ayrılmasının ülkeyi takip eden bir sorun haline geldiğini söyledi.

Doktorların yokluğu, COVİD-19 salgınının ülkede yayılmasından sonra gündeme gelerek, endişeler artmaya başladı.

Kosovaport

Önceki Haber

Son 10 yılda 66 bin K. Makedonyalı, Bulgaristan vatandaşlığı aldı

Sonraki Haber

Türk Kızılay Bosna Hersek’te yakacak, gıda ve tablet yardımında bulundu