Kuzey Makedonya’da Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) maaş artışı talebiyle greve gitmesinin ardından Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, sendikanın söz konusu talebinin bütçeye yansımasının 2 milyar denar olacağını söyledi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, katıldığı bir televizyon programında, “Bu hafta SONK temsilcileriyle bir araya gelerek yeni başlayan grevi sona erdirmek için bir öneride bulunacağız. SONK, %18,4’lük bir artış talep ediyor, bu da yıl sonuna kadar bütçeye doğrudan 2 milyar denar etki anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bütçenin kabul edildiğini ve her iki taraf için de kabul edilebilir bir çözüm bulmak için Maliye Bakanı Fatmir Besimi ile sürekli iletişim halinde olduklarını da sözlerine ekleyen Şakiri, “Asgari ücrete ilişkin kararla, anlaşmanın 8. maddesinde hemen değil, 6 ay içinde doğrusal bir artış öngörülmektedir. Umarım herkesin iyiliği ve her şeyden önce çocukların iyiliği için grevi sona erdirecek bir çözüm bulunur.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

İngiltere’den Bosna Hersek’teki iki Sırp siyasiye yaptırım kararı

Sonraki Haber

Saraybosna’da Srebrenitsa Soykırımı kurbanları anıldı