Sakalın yararları

Peygamber 1400 sene önce söyledi; bilim daha yeni keşfetti

 

Sakal bırakmak diğer dini inançlarda olduğu gibi İslam dininin sembollerinden biridir. Dinin inanç dışında sakal bırakmanın yanında sakal bırakmak her geçen gün daha popüler oluyor. Sakal bırakmanın mucizevi faydaları bilimsel araştırmalarla gün yüzüne çıkıyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sakal bırakmanın faydalarını haberimizde sizlerle paylaştık.

Hastahane Enfeksiyonları dergisinde yayınlanan yeni bir bilimsel araştırmada, 408 tane hastahane çalışanının yanaklarından pamuk çubuklarla örnekler alınmış. Sonuç? Sinekkaydı traş olan erkeklerde, sakallı erkeklerden üç kat daha fazla enfeksiyona neden olan ve antibiyotiğe karşı dirençli bakteri tespit edilmiş. Ayrıca sinekkaydı traş olanlarda yüzde 10 daha fazla Staphylococcus Aureus kolonisi tespit edilmiş, ki bu bakteri üst solunum yolu ve deri enfeksiyonlarına ve gıda zehirlenmesine neden olan bakteridir.

Bilim adamlarına göre bunun nedeni jiletin yaptığı kesiklerin içerisinde kolonileşip serpilen bakteriler. Ancak dahası var, ayrı bir araştırmada Londra Koleji Üniversitesinde mikrobiyolojist olan Dr. Adam Roberts, sakallı örneklerden bulduğu 100 değişik bakteri tipini yetiştirmiş. Ardından bunları idrar yolu enfeksiyonuna neden olan E. coli bakteri tipine karşı denemiş ve de bulmuş ki yetiştirdiği bakteriler bu E. coli türünü yok etmiş.

“Sakallar gibi birçok değişik bakteri tipinin olduğu rekabetçi bir ortamınız varsa, bunlar yiyecek ve yaşama alanı için savaşa başlar. Bu savaştan dolayı antibiyotikleri oluştururlar.” diye açıklamış doktor araştırmasında.

Bu bulgu çok önemli çünkü gün geçtikçe mikroplara karşı elimizdeki az sayıda silahlardan biri olan antibiyotikler güçlerini yitirmekteler. Mikroplar bu antibiyotiklere karşı direnç geliştirmekte, senede yaklaşık olarak 700000 insan bu antibiyotiğe dirençli bakteriler yüzünden ölmekte. Eğer daha güçlü bir antibiyotik geliştirilemezse bu rakam 2050 yılında 10 milyon kişiye çıkacak.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Tekirdağ Diyanet Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti

Read Next

Seçmen listesi 25 Nisan’da açıklanacak