Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, koronavirüs ile ilgili ülkedeki son gelişmeleri paylaştığı basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe yaptığı konuşmada, daha önce açıklanan sayıları tekrarlayarak ölenlerin yaşları hakkında bilgi verdi.

Vaka sayıların artmasına rağmen yeni pozitif vakaların daha hafif semptomlar ya da semptomsuz olduğunu kaydeden Filipçe, “Hastaların büyük bir kısmı evde kalıyor ve sağlık sistemi bu dalga ile de başa çıkacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Hastaların %70’inin bilinen kümelerden geldiğini ifade eden Filipçe, “Vakaların çoğu Saray ve Çayır’dan. Saray’da durum yatışmış durumda. Çayır’da yoğun çalışma yapılıyor. Yeni vakaların çıktığı Studeniçan’da da çalışılıyor.” ifadelerini kullandı.

Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’nda bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulamasının getirilmesi için görüşüldüğünü fakat buna 2-3 gün içinde gelecek sonuçlara göre karar verileceğini kaydeden Filipçe, “Virüsün kontrolsüz yayılmasının söz konusu olmadığı değerlendirildi. Daha sert tedbirler için gelecek 2-3 gün beklenip karar verilecek. İçişleri Bakanlığı önlemlerin uygulanması için daha güçlü çalışmalı.” şeklinde konuştu.

Filipçe ülke genelindeki hastanelerin durumu ile ilgili de bilgileri paylaştı.

Kuzey Makedonya’da son 24 saatte 89 yeni vaka, 7 kişinin öldüğü ve 17 iyileşen hasta olduğu açıklanmıştı.

Ülkedeki toplam vaka sayısı 2.315, toplam iyileşen sayısı 1.569, toplam ölü sayısı 140 ve toplam aktif hasta sayısı ise 606.

Önceki Haber

Akaryakıta yarım denar indirim

Sonraki Haber

Başbakan Spasovski’nin testi negatif çıktı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 + 11 =