Sağlık Bakanlığı, Sali’ye karşı işlem başlatmak için yasal seçenekleri analiz ediyor

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı, bir önceki dönem Sağlık Bakanı Bekim Sali hakkında açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Kalkandelen’de 14 kişinin hayatını kaybettiği Kovid-19 Mobil Hastanesi yangınıyla ilgili ortaya çıkan yeni gelişmeler ve konuyla ilgili farklı iddialar ortaya koyan eski Sağlık Bakanı Bekim Sali’yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bekim Sali neden basın toplantısında tüm halka yalan söyledi? 8 aydır davada fiilen hareket etmediğini ve suçu başkasına atmaya çalıştığını böyle mi örtbas etmek istiyor? Bekim Sali, yangın olduğunda bakanın kim olduğunu ve mobil hastanelerinin alım işlemlerini kimin yürüttüğünü biliyor mu veya o sırada görevde olanların isimlerini vermekten neden korkuyor? Gerçeği çarpıtmakta ve seleflerini korumakta ne çıkarı var?” ifadelerine yer verildi.

Bekim Sali, mobil hastaneleri hangi şirketin yaptığını söylemekten neden korktuğu sorusu sorulan açıklamada, “Şöyle ki Sağlık Bakanlığı’ndaki belgelere göre Sali’nin yükleniciyle olan sözleşmesini feshettiğini iddia ettiği basın toplantısında söyledikleri tamamen yalandır. Aksine, Sali sadece sözleşmeyi feshetmekle kalmadı, aynı zamanda mobil hastaneleri kabul etti ve böylece fiilen ödemelerine izin verdi.” denildi.

Dahili belgelerin analizine göre şu ana kadar Sali’nin anlaşmayı hiçbir zaman fesh etmediği anlaşıldığı kaydedilen açıklamada, “Ambulansları teslim aldı ve onayladı, ödemeyi otomatik olarak onayladı ve ardından ödememe kararı aldı, bu da vatandaşlara 200 bin avro borç ve faiz getirdi. Bunun sorumlusu bizzat kendisidir ve bunun sorumluluğunu taşımalıdır. Bakanlık, bu davada Sali’ye karşı işlem başlatmak için yasal seçenekleri analiz ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı ve Bakan Meciti’nin bu olaydan sonra şeffaf ve tam bir koordinasyon içinde ve kurumların emrinde olmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, “Bizim çıkarımız, bu davayı aydınlatmak ve Kalkandelen mobil hastanesindeki yangından herhangi bir şekilde sorumlu olan herkesi yargılamaktır. Kurumların talebi üzerine kendilerine sunulan tüm belgeleri, yani Organize Suçlar Başsavcılığı’na ve İçişleri Bakanlığı’na bir kez daha iletiyoruz ve elbette kendileriyle işbirliğine açığız. Mobil hastaneler için şimdiye kadar tek bir dinar ödenmediğini ve bu davanın çözüm yolunun, başsavcılıktan gelen görüşler, iç denetim ve tüm destekleyici belgeler gibi Hükümette olduğunu hatırlatırız.” ifadelerine yer verildi.

Read Previous

Merdare sınır kapısında bekleme süresi 2 saate düştü

Read Next

Saraybosna Film Festivali’nde skandal sunum