Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, şu anda kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç olmadığını fakat kısıtlayıcı tedbirler getirilmesinin de olasılık dışı olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Saray Belediyesi’nde inşa edilecek poliklinik ziyaretinde bugün yaptığı açıklamada, durumun takip edildiğini, şu anda hastane kapasitelerinin tehlike altında olmadığını ve her yerde boş yataklar olduğunu söyledi.

Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’nun birçok toplantı yaptığını ve vaka artış trendinin takip edildiğini kaydeden Filipçe,”Önümüzdeki haftanın başında analize göre pozisyonu belirteceğiz. Şimdilik, ek kısıtlayıcı önlemler almaya gerek yok, ancak böyle bir şeyin olasılığını da göz ardı etmiyorum.” diye konuştu.

Filipçe, yeni vakaların %70’inin İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu virüs olduğunu belirtti.

Üsküp Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği yanındaki mobil hastanenin bugün faaliyete geçmesi gerektiğini kaydeden Filipçe, sağlık çalışanlarının rotasyonlu şekilde burada çalışacağını ifade etti.

Sayımla ilgili olarak da konuşan Filipçe, Devlet İstatistik Kurumu temsilcilerinin Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu ile bir toplantı yaptığını ve bu sürecin özelliklerine uygun protokollerin geliştirildiğini söyledi.

Önceki Haber

Hırvatistan’da 6.3’lük deprem sonrası çukur sayısı artıyor

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün insansız hava araçlarında dünyanın en iyi 3-4 ülkesinden birisiyiz