Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, katıldığı bir televizyon programında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, aşı gelişmelerinin tüm dünya tarafından takip edildiğini ve bazı yerlerde sağlık çalışanlarının aşılanmaya başladığını söyledi.

Öncelikle sağlık çalışanlarının, ordu, polis, kamu ulaşım çalışanları, kronik hastalar ve tüm riskli grupların aşılanacağını ifade eden Filipçe, “400 bin aşı almamız gerekiyor, bunun için cevap bekliyoruz. Ne zaman geleceğini söylemek çok zor. Onların da bunu bildiğini sanmıyorum. Kovacs mekanizmasının özü bu. Başvuranlar alabilecek. Mart ayı içinde olacağını düşünüyorum ama bu kesin değil.” şeklinde konuştu.

Aşı faaliyetlerinin en büyük lojistik operasyonlardan biri olacağını kaydeden Fİlipçe, “Muhtemelen yardıma ihtiyacımız olacak, çünkü aşıların alınması, saklanması ve sonunda dağıtılması gerekir. Zaten bu alanda ciddi bir şekilde çalışıyoruz. Aşıları satın alan ve depolayan tüm ekonomi operatörlerini çalışmalara başladı. Tüm aşılama noktaları kullanılmıştır.Bir Amerikan vakfından, saklama koşullarını sağlamak için buzdolapları bağışı aldık.” ifadelerini kullandı.

Aşı planın hazır olduğunu ve önümüzdeki günlerde saha tatbikatı yapılacağını belirten Filipçe, “Önümüzdeki hafta büyük olasılıkla bir saha çalışması düzenleyeceğiz. Zaten bir şırınga ve iğneler satın alma sürecindeyiz. Büyük ihtimalle aşıları Kovid hastalarıyla ilgilenmeyen doktor ve hemşirelerin yapmasına karar vereceğiz. Neden? Aşılar ulaşana kadar kovid hasta sayısının artmasıyla birlikte söz konusu doktor ve hemşireler de onlarla ilgilenmiş olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Dünyada Kovid-19 vaka sayısı 64 milyonu geçti

Sonraki Haber

Kosova’da vaka sayısı 40 bini geçti