Sağanak yağmur Üsküplülerin ‘’Gazze’’ yürüyüşünü durdurmadı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te sağanak yağmura rağmen yüzlerce kişinin katılımıyla “Gazze için Barış Yürüyüşü” düzenlendi.

TİMEBALKAN

Ülkedeki Türk, Arnavut ve Boşnak dernekleri tarafından oluşturulan Filistin’i Destekleme Platformu tarafından düzenlen yürüyüşe yüzlerce vatandaş katıldı.

Çayır Parkı’ndaki Srebrenitsa Soykırım Anıtı önünde toplanan vatandaşlar Srebrenitsa kurbanlarına Fatiha okudu ve saygı duruşunda bulundu.

Yürüyüş esnasında Filistin bayrakları taşıyan vatandaşlar ‘’Özgür Filistin’’, ‘’Hemen Ateşkes’’, ‘’Katil İsrail’’ sloganları ve tekbirler atıldı.

Üsküp Türk Çarşısı’nda sona eren yürüyüşün ardından Türkçe, Arnavutça, Makedonca ve Boşnakça dillerinde basın bildirisi okundu.

– “Gazze’de her 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor”

Gazze’deki savaşın 7 Ekim’de başlamadığı ve Filistin’de şehit edilen 4 bin 630’u çocuk, 11 bin 500’den fazla sivilin ve 1 milyondan fazla yerinden edilmiş kişinin Filistin’deki ilk ve tek sivil kurbanlar olmadığını vurgulanan açıklamada, “Filistin meselesinin kökeni 1948’e kadar uzanıyor ve 75 yıllık işgal sırasında Gazze ve Batı Şeria’da yüz binin üzerinde sivil öldürüldü.” denildi.

7 Ekim’den bugüne İsrail’in Gazze’de her 10 dakikada bir çocuk öldürdüğü kaydedilen açıklamada, “Bunlar sadece rakamlar değil! Geleceğin öğrencilerinin, mühendislerinin, doktorlarının, gazetecilerinin, bilim adamlarının, sanatçılarının, yazarlarının ve hayal edebileceğiniz her şey için sonsuza dek kapalı kalacak küçük gözler ve vaktinden önce sönen hayatlar! Gazze’deki çocukların yaşam hakkı var! Gazze’deki çocukların huzurlu bir uyku hakkı var!” ifadelerine yer verildi.

– “Sonraki bombaları durdurun!

Gazze’deki kurbanların sayısının tüm dünyanın kınadığı Srebrenitsa soykırımını geçtiğine dikkati çekilen açıklamada, “Yüzlerce uluslararası insani yardım kuruluşu çalışanı, doktor ve gazeteci de hayatını kaybetti. Bombalamaların hedefi sadece sivillerin yaşadığı okullar, hastaneler, camiler ve kiliseler oluyor. Bebekler ve diğer yaralılar hastanelerde ölüyor! Yemek yok! Su yok! İlaç ve tıbbi malzeme yok! Hijyen yok. Huzurlu uyku yok! Acaba kaç anne çocuklarını bir daha göremeyecek? Kaç çocuk bir daha anne babasını, kardeşlerini, kız kardeşlerini göremeyecek…?” soruları yöneltildi.

Bu zulüm karşısında kimsenin sessiz kalmaması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Bu günlerde bir Soykırıma şahit oluyoruz ve bunu durdurmaya gücümüz yetmiyor, yetkililerimiz ise bunu kınamıyor bile. Bu nedenle, tüm insan hayatlarının kurtarılması ve uluslararası insani hukuka saygı gösterilmesi için Gazze’deki tüm askeri eylemlerin derhal sona erdirilmesi çağrısında bulunuyoruz!” denildi.

– K. Makedonya yetkililerine “Gazze” çağrısı

Dünyanın her yerinde, her insanın yaşam hakkı için barıştan ve yaşamdan yana durdukları ve tavır aldıkları kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler’deki çekimser oylama ve henüz görüşlerini düzeltip barışın ve aklı selimin yanında yer alma cesaretini gösteremeyen siyasetçilerimiz bizi hayal kırıklığına uğrattı.

Burada toplanmamızdan istifade ederek bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Meclis Başkanımıza, vatandaşların ateşkes taleplerini ve uluslararası insani hukuka uyulmamasından yükselen tepkileri dinlemelerini, ve devlet bütçesinden insani yardım göndermeleri için çağrıda bulunuyoruz.

Size 3 hafta önce ilettiğimiz taleplere kulak tıkamayın!

Şimdi, hemen cevap verin!”

Program Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça yapılan dua ile son buldu.

Read Previous

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Üsküp’e geliyor

Read Next

Cikalleshi attı, Arnavutluk bileti kaptı