Sadettin Ali: “Ödülün Sırrı Yetenekli Türk Çocuklarında Gizli”

“21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı” kutlamaları çerçevesinde Eğitim Ve Bilim Bakanlığı Türk öğretmenlerine plaket dağıttı.

DSC_0008

DSC_0010

Törene katılan Eğitim Ve Bilim Bakanı Abdulakim Ademi, “Anadilinde eğitim görmek, ilmî faaliyetler ifâ etmek ve kendini geliştirmek toplumun kültürel çoğulculuğun gelimesine son derece önemli katkılar sunan değerlerdir. Makedonya Cumhuriyeti farklı kültür ve dinlerin kesişme noktasını teşkil etmektedir ve bu unsurlar bizleri daha da güçlü bir şekilde birleştirmektedir. Anayasa ve pozitif yasal düzenlemelere istinaden farklı etnik topluluklara ait öğrenciler anadilinde eğitim görebilmektedir. Doğal olarak, ülkede yaşayan Türk uyruklu öğrenciler de ilk okul birinci sınıftan lise 4. Sınıfa dek ki eğitim süreçlerini anadilleri olan Türkçe dilinde gerçekleştirmektedir. Şu anda ülkemiz sınırları içerisinde 5630 öğrenci ilk okul eğitimlerini, 1640 öğrenci de lise eğitimlerini Türkçe olarak gerçekleştirmektedir” şeklinde konuştu.

DSC_0051

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölemdil’in yokluğunda, mesajını Üsküp Büyükelçiliği İkinci Katibi Yusuf Ziya Kenar okuyarak şunları belirtti: “ İki dost ülke Türkiye Cumhuriyeti ile Makedonya Cumhuriyeti arasında kökleri tarihe dayanan kardeşlik ilişkilerin önemli unsurunu teşkil eden Türkçe dilinin Makedonya’da yaşatılmasında emeği geçmiş olan değerli öğretmenlere Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından ödüllendirilerek hatırlanması tarafımızdan memnuniyetle karşılanmaktadır.”

DSC_0048

Eğitim ve Bilim Bakanlığı Pedagoji Bölümü Müdürü Muhittin Kahveci, 21 Aralık 1944 yılından itibaren başlayan bu kutsal yolculuk 15 Şubat 2007 tarihinde MC resmi gazetesinde yayınlanan kararla taçlandırıldğını hatırlatarak “21 aralık Türkçe Eğitim Günü” ismiyle Makedonya’da yaşayan Türklerin resmi bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır,” dedi.

Ödül alan öğretmenler bu önemli günde duylularını bizlerle paylaştılar.

DSC_0066

Vrapçiste Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Hüsnü Kemal Reşit “Bizim için gurur verici bir durum, aynı zamanda türk kültürne hizmet ettiğimiz için çok gururluyuz”, şeklinde konuştu.

Yıllarca spor dalında sayısız başarılara imza atan Sadettin Ali – Setko plaketi alırken gözleri yaşla doldu. TIMEBALKAN’ın gözlerinizdeki yaşları neye bağlıyorsunuz sorusuna cevaben Sadettin Ali “Bunun sırrı Tefeyyüz İlkokulu, en büyük Türk Okulu, yetenekli Türk çocukları, benim başarım onlarla beraber, onlar olmazsa ben olabilirmiyim. Ben burada olamazdım değil mi. Bana göre bu onların başarısızdır”, şeklinde konuştu.

Sadettin Ali ayrıca önceleri yalnız çalıştığını şimdi ise yanında Bay Salko ve Bay Metin olduğunun altını çizerek “zenginiz, hem öğrenciler açısından hem de öğretmenler açısından. Şimdi çalışmak çok daha kolay”, dedi.

Radoviş Belediyesi Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Cafer Memiş, “Şimdiye kadar 400 öğrenci mezun ettirdim. Bunlardan 25 öğrenci üniversite mezunu oldu. Amacımız Doğu Makedonya’da kendi arsasıyla, kendi ismiyle, kendi yönetimiyle, kendi Türk öğretmenleri ile bir Türk okulu açmak inşallah nasip olur”, şeklinde konuştu.

Hüsamettin Gina / TİMEBALKAN

Read Previous

AK Parti Sözcüsü Çelik: İsrail ile kesin anlaşma yok, taslak üzerinde çalışılıyor

Read Next

Başbakan Yardımcısı Akdoğan Makedonya’da

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *