Rumeli Türkleri Vakfı (RUTEV) ile İstanbul’da bulunan Rumeli-Balkan sivil toplum kuruluları Kuzey Makedonya’daki nüfus sayımı sonuçları ile ilgili bir bildiri yayınladı.

RUTEV tarafından yayınlanan bildiride, nüfus sayımı sürecinde bu konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak bilgilendirme yapıldığı belirtildi.

Sayım sonuçlarının açıklandığı kaydedilen açıklamada, “Bu ülkede bulunan Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu, Türk toplumunun temsilcileri Nüfus Sayımı’nın adil, şeffaf ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde gerçekleşmesi hususunda defalarca ilgili mercilere uyarıda bulunmuşlardı. Ancak 30 Mart günü açıklanan nüfus sayım verileri bu çağrıların göz ardı edildiğini net bir şekilde ortaya koymuştur.” denildi.

– “Makedonya kökenli vakıf ve dernekler olarak sayım neticelerini tanımıyoruz”

Açıklamada, “Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu’nun meşru taleplerini sonuna kadar desteklediğimizi bildiriyoruz. Ayrıca Kuzey Makedonya makamlarınca ilgi ve alakanın gösterilmesini bekliyoruz. Makedonya kökenli vakıf ve dernekler olarak sayım neticelerini tanımıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın tam metni

Önceki Haber

Sırplar yarınki seçimlerden sonra ülkede değişiklik istiyor

Sonraki Haber

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de savaşın gölgesinde ilk iftar