Rusya’nın Bosna Hersek Büyükelçiliği: ABD ile dostluk, Titanik’e bilet almak gibi

Rusya’nın Bosna Hersek Büyükelçiliği, Amerikalıların başkalarına hangi kural ve prensipler dahilinde yaşamaları gerektiğini öğretmeyi sevdiklerini lakin Amerika ile dostluğun Titanik’e bilet almak gibi olduğunu ileri sürdü.

ABD’nin Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmeye tepkisi sonrasında yayınlanan açıklamada, “Amerikancılar genellikle diğer insanlara nasıl yaşamaları gerektiğini, nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiğini öğretmeyi severler. Demokrasi prensiplerine, iddia ettikleri dünya düzenine, kendi dünyalarında efendiler oldukları ve diğerlerinin minnettar ve mütevazı dinleyiciler olduğu bazı kurallara nasıl uymaları gerektiğine dair.  Eğer bağımsız hareket ederseniz – yaptırımlar ve ambargolarla karşılaşırsınız. Uluslararası hukuku savunuyorsanız, o zaman otokrat ve totalitarist olursunuz. İtaatkâr ve boyun eğenler için finansal yardım hazırlanır, kaynakları da bu itaatkarların cebidir. Sadece onlar bunu anlamazlar. Şimdilik” denildi. 

ABD’nin mali bir çöküşün eşiğinde olduğu iddia edilen açıklamada, “Belki de çöküşü ertelemek için bilinen araçlara başvuracaklar – sadece matbaayı devreye sokmaları gerekiyor. Ancak Amerika’nın şiddetin, ırksal hoşgörüsüzlüğün ve ekonomik eşitsizliğin metastazlarıyla etkilenmiş bir hastalıklı toplum olduğu açıkça ortada. Amerika ile dost olmak, Titanic için bilet almaya benzer” denildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

NASA, ilk Japon “özel sektör” uzay aracının Ay yüzeyindeki enkazını tespit etti

Read Next

Ankara’daki Bulgaristan Büyükelçiliği’nden Türkiye’deki üç Balkan göçmenleri derneğine ödül