Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı’nın Ukrayna’ya gönderdiği silahların bir kısmının kaçakçılar yoluyla Bosna Hersek, Arnavutluk ve Kosova’ya taşındığını ileri sürdü.

Zaharova Rusya’nın NATO ittifakının bir parçası olmak isteyen Balkan ülkeleri konusunda endişeli olduğunu ve Ukrayna’ya yönelik silahların bir kısmının Bosna Hersek’te bulunduğunu söyledi.

Zaharova, Ukrayna rejiminin yabancı paralı askerler almaya devam ettiğini ve ABD, İngiltere, İsrail, Polonya, Kanada ve Çek Cumhuriyeti’nden 6.500’den fazla askerin şimdiden “işe alındığını” iddia etti.

Zaharova ayrıca Ukrayna ordusuna sevkiyatına da değindi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Bütün bunların nereye gittiğini anlıyorlar. Medyada yer alan bilgilere göre, uluslararası suç grupları zaten Ukrayna’dan silah ihraç etmek için planlar geliştirdiler. Bazı silahlar zaten Bosna, Arnavutluk ve Kosova’da. Size halihazırda Batı’nın, ABD ve bir bütün olarak NATO’nun, Balkanlar‘ın geleceği için endişe duyduklarını söylediklerini hatırlatırım“ dedi.

Zaharova, vatandaşlarının güvenliğinin sorumluluğunun Kiev’e silah sevkiyatı gerçekleştirenlerin üzerinde olacağını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Hollywood yapımı ”Vahşi Nehir 2” Bosna Hersek’te çekiliyor

Sonraki Haber

Türkiye-Bulgaristan sınırına yeni kapının ticareti olumlu etkilemesi bekleniyor