Hırvatistan’ın Ukrayna’daki savaş nedeniyle sınır dışı etme kararı aldığı 18 Rus diplomat, 6 büyükelçilik çalışanı ve ailelerinin Rusya’ya gidişi için uçuş düzenlenmesine izin vermemesi, Rusya’nın tepkisine neden oldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Hırvatistan hükümetinin ikili ilişkileri sistematik bir şekilde bozduğunu ve Rus vatandaşlarına yönelik insanlık dışı tavrın cevapsız kalmayacağını söyledi. Zaharova, “Hırvatistan, aileleri ve küçük yaşta çocuklarıyla birlikte Rusya Büyükelçiliği çalışanlarının tahliyesi için insani bir uçuş düzenleme talebimizi reddetti. Vatandaşlarımıza yönelik bu insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye layıkıyla karşılık verilecek” diye konuştu.

Zaharova, Hırvatistan yönetimini “Rusofobi” ile suçladı.

Hırvatistan Başbakanı Andrey Plenkovic ise Zaharova’nın iddialarının Rus propagandasından ibaret olduğunu ve sınır dışı edilmesine karar verilen Rusların Hırvatistan’ı muhtemelen Sırbistan üzerinden çoktan terk ettiklerini söyledi. Plenkovic, “Rusya, Hırvatistan’a dost bir ülke olan Ukrayna’ya saldırdı ve kadın ve çocukları öldürdü. Biz de diğer birçok ülke gibi karşılık verdik” diye konuştu.

Hırvatistan, 11 Mart’ta 18 Rus diplomat ve 6 elçilik çalışanını istenmeyen kişi ilan etmişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

İstanbul-Sofya tren seferleri 2 yıl aradan sonra yeniden başladı

Sonraki Haber

Osmani ve Kurti ABD yolcusu