Rusya’nın Saraybosna Büyükelçisi İgor Kalabuhov, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in ülkede krize neden olan adımlarına destek verdi.

BHRT’ye konuşan Kalabuhov, Sırp Cumhuriyeti entitesi hükümetinin adımlarının “demokratik sürecin bir parçası” olduğunu ve bunda hiçbir problem görmediğini söyledi.

Kalabuhov ayrıca Sırp lider Dodik’in “Bosna Hersek dahilinde bağımsız bir Sırp Cumhuriyeti” fikrinde de hiçbir sorun görmediğini ve diyalog yoluyla bu fikir gerçek olursa Rusya’nın bunu destekleyeceğini söyledi.

Kalabuhov, Rusya’nın yaklaşımına göre Bosna Hersek’te yüksek temsilci bulunmadığını zira Christian Schmidt seçilirken diplomatik prosedüre saygı gösterilmediğini söyledi.

Srebrenitsa soykırımının inkarını suç sayan kanunun da taraflı ve dengesiz olduğunu savunan Kalabuhov, Sırp Cumhuriyeti entitesinin bu kanunu ilga eden bir karar almasında da bir beis görmediğini söyledi.

Bosna Hersek’te poliitkacıların bir kez daha barıştan yana olduklarını ifade etmelerinin gerekli olduğunu söyleyen Kalabuhov, Dayton Barış Anlaşması çerçevesinde tüm sorunlara çözüm bulunabileceğini ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kosova’nın ekonomik avantajları İstanbul’da tanıtıldı

Sonraki Haber

Arnavutluk İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Kajala’dan GMİS’e ziyaret