Rusya’nın Belgrad Büyükelçisi Botsan Harçenko, Rusya ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin tarihin en iyi düzeyinde olduğunu ve iki ülke arasındaki ticarette hedeflerinin 4 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da tertiplenen Rus-Sırp İş Forumu’nda konuşan Harçenko, önümüzdeki günlerde Sırp ve Rus heyetlerinin ticaretin pandemi öncesi dönemdeki düzeye yükseltilmesinin yanı sıra ticaret hacminin 4 milyar dolar seviyesine yükseltilmesini sağlayacak mekanizmalar üzerinde çalışacaklarını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasında yüksek düzeyli bir iş birliği olduğunu söyleyen Harçenko, iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihin hiçbir döneminde bugün olduğu kadar iyi olmadığını ifade etti.

TASS Ajansı’nın haberine göre Harçenko, Sırbistan’ın Sputnik V Kovid-19 aşısının üretimini başlatan ilk Avrupa ülkesi olmasının iki ülke arasındaki iş birliği seviyesinin bir nişanı olarak tanımladı. Harçenko, Sırbistan’da yıl sonuna kadar dört milyon doz aşı üretileceğini söyledi.

4-5 Ekim tarihlerinde Belgrad’da gerçekleştirilen Rus-Sırp İş Forumu’na Sırbistan ve Rusya’dan büyük çaplı yüz kadar firma iştirak ediyor. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Karacabey’den Sırbistan’a kardeşlik köprüsü kuruldu

Sonraki Haber

Bulgaristan’da karaya oturan VERA SU gemisini kurtarma çalışmaları sürüyor