Rusya: Ukrayna’ya ait 260 uçak, 144 helikopter, 4 bin 135 tank ve zırhlı yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna’ya ait 260 uçak, 144 helikopter, 4 bin 135 tank ve zırhlı aracın vurulduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde istifa etmeye hazır olduğunu açıklayan Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, meclis aksi yönde bir karar vermediği sürece hükümetin başında kalacağını ifade etti.

Sırp Ortodoks Kilisesi ile temel anlaşma imzalanması meselesi nedeniyle meclis çoğunluğunun desteğini kaybeden ve Srebrenitsa’daki açıklamalarıyla eleştiri oklarının hedefi olan Abazovic, mecliste milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Sosyal Demokrat Parti’nin (SD) milletvekili Damir Sehovic’in, istifa edip etmeyeceğine ilişkin sorusunu yanıtlayan Abazovic, “İstifa etmeyi düşünmüyorum. Meclis, yasal yollarla, 28 Nisan’da verilen kararın aksi yönünde bir karar vermediği sürece hükümetin başında kalacağım.” diye konuştu.

Hükümetin yalnızca kendi vatandaşları için çalıştığına işaret eden Abazovic, kendisinin, Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik yolunda ülkesine destek olduğunu vurgulayarak, “Bu yoldaki tek engel sizsiniz.” dedi.

Abazovic’e istifa etme çağrısında bulunan Sehovic, istifanın ardından erken seçim tarihinin belirlenmesi gerektiğini savundu.

Sehovic, Abazovic’in kendi isteğiyle istifa etmemesi durumunda, gelecek hafta görevden alınması için gerekli süreci başlatacaklarını söyledi.

Bir diğer milletvekili Draginja Vuksanovic Stankovic de Abazovic’in, 11 Temmuz’da Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde soykırım kurbanları için düzenlenen anma töreninde yaptığı açıklamaya değindi.

Stankovic, Abazovic’in, ‘soykırımın, Boşnaklar’a değil insanlara karşı yapıldığı’ yönündeki açıklamasıyla Karadağ’a tarihi bir utanç yaşattığını belirtti.

Stankovic’in sorularını da yanıtlayan Abazovic, “Ben geçen yıl da Srebrenitsa’daki törene katılmıştım. Yaptığım konuşma evrenseldi. Sahneden indiğimde Srebrenitsa annelerinden biri gelip beni öpmüştü. Böyle bir tartışma neden yaşanıyor? Bunun nedeni Bosna Hersek’te seçimlerin yaklaşıyor olması.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Karadağ Başbakanı Abazovic: İstifa etmeyeceğim

Read Next

Bulgaristan’da yeni F-16 savaş uçaklarının alımı siyasi tartışmalara yol açtı