Rusya ‘misket bombası’ ile saldırdı: 6 sivil öldü

Suriye’de Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Halep ve İdlib’e ”misket bombasıyla” düzenlediği saldırı sonucunda 6 kişi öldü. Ayrıca Rusya ÖSO ait bir karargahı da hedef aldı.

Suriye’de Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Halep ve İdlib’te muhaliflerin denetiminde yer alan beldelere ”misket bombasıyla” saldırması sonucu 6 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin Maasaran beldesindeki sivil savunma yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Rus ordusuna ait savaş uçakları İdlib’in güneyde yer alan Maasaran beldesinde sivil yerleşim yerlerine ”misket bombasıyla” saldırdı. Saldırıda 6 sivil öldü, bazıları ağır olmak üzere 12 kişi de yaralandı.

Maasaran beldesindeki görgü tanıklarından İbrahim Halef de Rus ordusuna ait savaş uçaklarının attığı patlamamış misket bombalarının tarım arazilerine düştüğünü kaydetti.

Yerel kaynaklar da Rus uçaklarının İdlib’e bağlı Bebile, Temena, Maaret Hurma, Han Şeyhun, Serceh ve Meriyen beldesine saldırdığını dile getirdi.

Özgür Suriye Ordusu’nun karargahı hedef alındı

Rusya Hava Kuvvetleri’nin, Suriye’nin İdlib kırsalına düzenlediği saldırılarda, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) ait bir karargahı hedef aldığı bildirildi.

ÖSO Şam Cephesi’ne bağlı 21. Tümen Komutanı Ebu Velid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının, İdlib’in Maaret en-Numan bölgesinin doğusunda Şam Cephesi’ne ait bir karargahı, güdümlü füzeyle vurduğunu ifade etti.
Ebu Velid, saldırıda, 12 kişinin yaralandığını, karargahın kısmi zarar gördüğünü ve askeri ekipmanlarda hasar meydana geldiğini söyledi.

Bugünkü bombardımanın, Rusya Hava Kuvvetlerinin, İdlib ve Hama kırsalında Şam Cephesi’nin karargahlarını hedef alan ilk saldırısı olmadığını vurgulayan Ebu Velid, “Silahlı muhalifler, hasar gören ekipmanlarını onararak yeniden savaşmaya devam edecektir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ordusunun da mağlup olacağı sözü veriyorum” dedi.

Rusya, bir süre önce Suriye’de terör örgütü DAEŞ’e ait olduğu ileri sürülen noktalara hava saldırılarına başlamış, ancak Esed rejimine karşı savaşan gruplar, Rus uçaklarının, ılımlı muhaliflere ait karargah ve eğitim kamplarıyla, sivilleri hedef aldığı yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

AA

Read Previous

Yunanistan’da Hükümet Güvenoyu Aldı

Read Next

İskeçe’nin Yassıören Köyünde Hafızlık Cemiyeti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *