ABD’nin yeni Saraybosna Büyükelçisi Michael Murphy, Bosna Hersek Yüksek Temsilcilik Ofisi’nden aldığı bilgiye göre Rusya’nın Barışı Uygulama Konseyi (PIC) üyeliği aidatını ödemediğini ve bu nedenle Rusya’nın konsey üyeliğinden çekildiğine inandığını söyledi.

Çeşitli temaslar için Bosna Hersek’in Banya Luka kentinde bulunan Murphy, Rusya’nın PIC Yönetim Kurulu toplantılarına katılmadığını ve üyelik aidatını da ödemediğini söyledi. Murphy, bu veriler ışığında Rusya’nın Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasını sağlayan uluslararası mekanizma olan PIC üyeliğinden çekildiğinin öngörülebileceğini söyledi.

Barışı Uygulama Konseyi (PIC), Bosna Hersek’te savaşa son veren Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanmasından sonra Londra’da Birlemiş Milletler 1995/1029 No’lu Konsey kararıyla kurulmuştu.

55 üye ülkeden oluşan ve Bosna Hersek’teki barışı desteklemeyi amaçlayan Barışı Uygulama Konseyi’nin yönetim kurulunda ABD, Almanya, Avrupa Komisyonu, Kanada, Fransa, İtalya, Japonya, İngiltere ve Türkiye’nin yanı sıra Rusya’da bulunuyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Balıkesir’de Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen 33 düzensiz göçmen kurtarıldı

Sonraki Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, BM Özel Temsilcisi Ziadeh’i kabul etti