Sırbistan’ın hem Doğu hem de Batı menşeli Kovid-19 aşılarını ücretsiz olarak kullanıma sunması, Rusya’dan Sırbistan’a turist akınına neden oldu.

Balkan Insight’ın haberine göre Rus turistler, uzun mesafeye rağmen Pfizer-BioNtech aşısı olmak için Sırbistan’a geliyor. Belgrad’da bir fuar alanında aile üyeleri ile birlikte aşılandıktan sonra Balkan Insight’a konuşan Rusyalı bir turist, “Rusya’nın Sputnik V aşısı maalesef her yerde kabul görmüyor. Ne zaman bir yere gitmek istesek Pfizer, Moderna ve AstraZeneca gibi uluslararası kabul gören aşılardan birini olup olmadığımız sorusuyla karşılaşıyoruz. Bugün Pfizer aşısı olduğumuz için çok mutluyuz ve bize bunu yapma olanağı sağladığı için Sırbistan hükümetine müteşekkiriz” diye konuştu.

Rusya’nın yanı sıra Batı Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinden ve hatta Yeni Zelanda ve Avustralya gibi uzak ülkelerden turistlerin aşı olmak için Sırbistan’a geldikleri bildiriliyor. Bunun nedeninin Sırbistan’ın Pfizer ve AstraZeneca gibi batı menşeli aşıların yanı sıra Çin’de geliştirilen Sinopharm ve Rusya’da geliştiren Sputnik V gibi aşıları kullanıma sunan nadir ülkelerden biri olması olduğu ileri sürülüyor.

Balkan News

Önceki Haber

Kosova’da eski Sırp polise savaş suçundan 20 yıl hapis

Sonraki Haber

THP seçim kampanyasını Gostivar’da sürdürdü