Rus Ortodoks Kilisesi, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin, Makedonya Ortodoks Kilisesinin otosefalliğini kabul etmesini memnuniyetle karşıladı

Rus Ortodoks Kilisesi, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin, Makedonya Ortodoks Kilisesinin otosefalliğini kabul etmesini memnuniyetle karşıladı.

Moskova Patrikhanesi Dış İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcısı Başrahip Nikolai Balasov, Sırp Ortodoks Kilisesi tarafından Makedonya’daki kilisenin otosefalinin tanınmasının Rus Ortodoks Kilisesi Kutsal Konsilinin bir sonraki toplantısında ele alınması beklenen neşeli bir olay olduğunu söyledi.

Sırp ve Makedon kardeşleriyle birlikte mutlu olduklarını kaydeden Balasov, “Uzun yıllardır bu etkinliği bekliyorduk. Ve şimdi Tanrı’nın iradesinin saati geldi. Sırp Patriği Porfiri’nin Üsküp’teki Ohri Kilisesi’nin Kutsal Başpiskopos, Makedon Ortodoks Kilisesi’nin otosefal statüsünü tanıyor.” ifadelerini kullandı.

– Süreç

Sırp Ortodoks Kilisesi Şurası, Makedonya Ortodoks Kilisesi – Ohri Başpiskoposluğunun otosefalliğini kutsadığını ve kabul ettiğini açıkladı.

Makedonya Ortodoks Kilisesi – Ohri Başpiskoposluğu ve Sırp Ortodoks Kilisesi, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan Aziz Kliment Ohridski Kilisesi’nde ortak ayin düzenledi.

Fener Rum Patrikhanesi Sinod’u 9 Mayıs’ta düzenlediği toplantıda Ohri Başpiskoposluğunu kanonik olarak kabul ettiğini duyurmuştu.

Bu karar, otosefallik anlamına gelmemekle birlikte, Makedonya Ortodoks Kilisesinin uluslararası isim ve statüsünü düzenleyerek, bu kilisenin Ortodoks dünyasıyla bölünme içinde olmadığını onaylıyor.

Bunun ardından, 19 Mayıs’ta Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Sırp Ortodoks Kilisesi ve Makedonya Ortodoks Kilisesi – Ohri Başpiskoposluğu uzlaşı ayini düzenlemişti. Bu ayin iki kilise arasındaki 55 yıllık uzlaşmazlığa son vermişti.

Read Previous

Kosovalı işçiler Hırvatistan’a akın ediyor

Read Next

‘Kapiya Katliamı’nın 27. yılında, 71 kurban törenle anıldı