Rus Milli Takımı kaptanından Yarmolenko’ya yanıt: İngiltere’de malikanede oturup…

Rusya Milli Takımı’nın kaptanı Artem Dzyuba, sessizliğini bozdu. Tecrübeli futbolcu, Ukraynalı futbolcular Andiry Yarmolenko ve Mykolenko’ya yanıt verdi.

Rusya’nun Ukrayna’ya savaş açmasının ardından Rus spor takımlarına, sporcularına ve resmi görevlilerine yasaklar konuldu. Takımlar turnuvadan ihraç edilirken bazı branşlarda Rus sporcuların uluslararası organizasyonlarda yarışması askıya alındı.

Ukraynalı futbolcular Andriy Yarmolenko ve Mykolenko savaş hakkında açıklama yapmayan Rus futbolculara ateş püskürdü. Bunun üzerine Rusya Milli Takım kaptanı Artem Dzyuba sessizliğini bozdu.

“Yakın zamana kadar Ukrayna’daki olaylar konusunda konuşmak istemiyordum” diyen Dzyuba, “Korktuğum için değil, siyasette uzman olmadığım için hiç girmedim ve niyetim de olmadı. Ama herkes gibi benim de kendi fikrim var.” dedi.

Savaşın kötü olduğunu ancak insanların Rus halkına kin kusmasını doğru bulmadığını söyleyen 33 yaşındaki futbolcu, “”Savaş korkutucu ancak insanların hergün nefret kusması beni daha çok şaşırttı. Milliyete dayalı ayrımcılığa karşıyım. Rus olduğum için utanmıyorum. Rus olmaktan gurur duyuyorum. Sporcuların bu yüzden acı çekmesini anlamıyorum. Çifte standarda karşıyım. İş Rusya’ya gelince ilkeler neden hemen unutuluyor?” ifadelerini kullandı.

İnsanların hoşgorülü olması gerektiğini savunan Dzyuba, “Savaş sona erecek ama insanların söyledikleri kalacak. Bunu geri almak imkansız olacak. Bunu unutmayın” diye konuştu.

Artem Dzyuba mesajının sonunda Ukraynalı futbolculara da yanıt verdi. Rus futbolcu, “İngiltere’de malikanelerde oturup kötü şeyler söyleyenlere: Bu bizi güncedirmez, her  şeyi görüyoruz ve anlıyoruz. Herkese barış ve sağlık dilliyorum” dedi.

Read Previous

Balkanlar’daki SberBank şubeleri el değiştirdi

Read Next

Kurşunlu Han özel öneme sahip kültürel miras ilan edildi