‘’Rus gazının Bulgaristan üzerinden taşınmasına ilişkin verginin kaldırılması için tüm yasal olanakları kullanacağız‘’

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Rus gazının Bulgaristan üzerinden taşınmasına ilişkin verginin kaldırılması için tüm yasal olanakları kullanacaklarını söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski bugün Belgrad’da yaptığı açıklamada, Rus gazının Bulgaristan üzerinden megawatt saat başına 10 avronun üzerinde taşınmasına ilişkin ücretin yasa dışı olduğunu söyledi ve ülke olarak bunu ortadan kaldırmak için elimizdeki tüm yasal seçenekleri kullanacağımızı ekledi.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ile birlikte Sırbistan Hükümeti’nde düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin sorusuna yanıt veren Kovacevski, egemen bir devlete hem AB hem de diğer uluslararası kurumlar nezdinde verilen tüm hukuki fırsatları kullanacağımızı söyledi.

Bunun, AB’nin Bulgaristan üzerinden gaz nakli için getirdiği yasa dışı bir vergi olduğunu kaydeden Kovaçevski, bunun hukuka aykırı olarak getirilmiş bir vergi olduğunu ve kaldırılması veya mevcut doğalgaz boru hattının kapasitesinin artırılmasının ülkenin başka kaynaklardan gaz teminini mümkün kılacağını ifade etti.

Read Previous

Karadağ Türk Ticaret Odasından Türkiye ve Karadağ’ın ekonomik işbirliğine destek

Read Next

Avrupa gereksiz antibiyotik kullanımıyla mücadelede zorlanıyor