Rus gazetesi Kommersant: Rusya, Sırbistan’dan seçim yapmasını istiyor

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in, ülkesinin kimsenin askeri üslerine ihtiyaç duymadığına ilişkin açıklamasını değerlendiren Rus gazetesi Kommersant, Sırp liderin bu şekilde Moskova ile ilişkilerine zarar vermeden, askeri üs fikrine sıcak bakmadığını göstermiş olduğunu yazdı.

Rusya’nın Belgrad Büyükelçisi Aleksandar Bocan Harcenko’nun geçen hafta yaptığı açıklamanın, Sırbistan’da tartışmaya neden olduğu belirtilen haberde, Vucic’in söz konusu açıklama ile birçok kişiyi endişelendiren meseleye açıklık getirdiği ifade edildi.

Haberde, Sırp medyası ve çok sayıda siyaset uzmanının, askeri üs açıklaması yüzünden Rusya’yı, ülkede yeni meclisin kurulması ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle Batı’nın odağında bulunan Sırbistan’ın çıkarlarına zarar vermekle suçladığı hatırlatıldı.

Vucic’in çekimser tutumunun nedeninin, ABD ile yoğun askeri iş birliği olduğu kaydedilirken, Belarus Devlet Başkanı Aleksandar Lukaşenko’nun,  Sırbistan’ın, aynı anda üç koltuğa oturmak istediği ve hem Avrupa Birliği hem ABD hem Rusya ile iş birliği yapmaya son vermesi gerektiği yönündeki açıklamasına da değinildi.

Haberde, “Lukaşenko’nun açıklaması, Sırbistan’daki tüm kesimler tarafından, Belgrad’a, mevcut jeopolitik cepheleşmede Moskova’nın tarafında durma çağırısı olarak algılandı.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Ukrayna: Ağustos sonuna kadar en az 10 gemiye daha tahıl yüklemesi yapılması planlanıyor

Read Next

Arnavutluk’un yeni cumhurbaşkanı Begaj, Priştine’de devlet töreniyle karşılandı