Rumeli Türkleri Vakfı 10. Olağan Genel Kurulu Düzenlendi

Rumeli Türkleri Vakfı (RUTEV) 10. Olağan Genel Kurulu 7 Şubat Pazar günü İstanbul Sultan Sarnıcı’nda düzenlendi. Yapılan kahvaltının ardından Vakfın Mütevelli Heyeti ve 50 kişiden oluşan Yönetim Kurulu seçildi. Toplantıda aynı zamanda RUTEV üyesi “Üsküp Derneği”nin de yeni yönetimi seçildi.

Rumeli Türkleri Vakfı 7 Şubat pazar günü Sultan Sarnıcı’nda düzenlediği 10. Olağan genel kurulu verilen kahvaltıyla başladı. Kahvaltının ardından RUTEV Başkanı Hasan İmamoğlu 2013 – 2015 faaliyet raporunu, Tülay Aras kadın komisyonu raporunu, İsmail Haznedar gençlik komisyonu raporunu ve Macit Şahinler de Üsküp Derneği faaliyet raporunu okudu. Raporun okunmasından sonra Üsküp Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin bir konuşma yaptı. Ardından mali ve denetleme raporları da okunarak mevcut yönetim kurulu ibra edildi. Genel kurulun son kısmında ise tahmini bütçe, Mütevelliler Kurulu Başkanlık Divanı seçimi, yeni yönetim kurulu, denetleme kurulu, kadın kolları komisyonu seçimi ve gençlik kolları komisyonu oylanarak seçildi.

Rumeli Türkleri Vakfı Mütevelli Üyesi ve Divan Kurulu Başkanı Melek Aras genel kurulu “Gayesi Rumeli coğrafyasında bırakıp geldiğimiz insanımıza ve ata topraklarımızda bıraktığımız tarihi varlığımıza sahip çıkmak olan Rumeli Türkleri Vakfı’nın 10. Olağan Genel Kuruluna hoş geldiniz sözleriyle açtı. “Türkiye bugün zorlu günlerden geçiyor” diyen Aras,  gencecik çocukların hayatlarının baharında şehit olduğunu, güneydoğuda güneydoğu halkına rağmen militarist bir grubun kendi halkına savaş açtığını ve bu işin kahraman güvenlik güçlerimizce en kısa sürede bitirilmesini niyaz ettiğini söyledi.

22

Rumeli Türkleri Vakfı’na 2 dönem başkanlık yapan Hasan İmamoğlu, RUTEV çatısı altında yapılan faaliyetleri anlattı. Faaliyetleri Balkanlardaki diğer kuruluşlarla birlikte düzenlediklerini söyleyen İmamoğlu, “En büyük ortak projelerimizi Köprü Derneği ve onun başkanı Hüsrev Emin ile gerçekleştirdik. Bizim her gittiğimiz iftar programlarını organize eder, destek verir ve iftar programlarımızın başarıyla gerçekleştirmemizi sağlayandır” dedi.

2

“Sizlere ata vatanınızdan, evladı fatihan diyarlarından, Üsküp’ten bol bol selam getirdim” diyen Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin,  Rumeli Türkleri Vakfı’nın, özellikle yeni nesil için Makedonya’da bulunan başta Türkler, Arnavutlar ve diğer Müslüman topluluklar için yeni soluk, yeni ümit ve geleceğe yönelik güçlü adımlar atılması adina büyük vesile olduğunu belirtti. “Bir sürü sıkıntılara rağmen, orada özellikle Osmanlı yadigarı olan bizler, ister tarihi, ister kültürel anlamda, ister sosyal anlamda yok edilmeye yönelik politikalara rağmen biz o topraklarda var olduk ve Allah’ın izniyle yeni nesillerle var olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuşan Emin,  “Elimizden tutup bu şuurda bu zihniyette olmamızı sağlayan büyüklerimize, başta Melek bey ve diğer üyelere 15 yıldır biz gençlere sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.

RUTEV Mütevelli Heyet Başkanlık Divanına Melek Aras, Şahin San, Nazım Doğan, Macit Şahinler ve Hasan İmamoğlu seçildi. Rumeli Türkleri Vakfı Başkanı seçilen 50 kişilik yönetim kurulu tarafından seçilecek. Üsküp Derneği Başkanlığına ise Macit Şahinler’in yerine Tuncel Ertan seçildi.

 

Seyyid Emin

TIMEBALKAN / İstanbul

Read Previous

Sadaka Verince :) (Video)

Read Next

Haftanın Karikatürü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *