Türkiye ve Balkanlardan birçok Rumeli derneği yayınladığı ortak bildiri ile Kosova ve Sırbistan’ın büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma kararını kınadı.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ve Rumeli Türkleri Vakfı gibi önemli kurumların ve birçok Rumeli derneğinin yayınladığı ortak bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil edecek olan Kosova elçiliğinin Kudüs’e açılması kararını ve SIRBİSTAN elçiliğinin KUDÜS’e taşınması düşüncesini aşağıda imzaları olan Rumeli-Balkan Federasyon, vakıf ve dernekleri adına KINIYOR ve BU KARARDAN VAZGEÇİLMESİNİ DİLİYORUZ.

Bağımsızlık sürecinde dost ve kardeş Kosova’yı ilk tanıyan ülkeler arasında yer alan Türkiye, bu ülkenin uluslararası alanda tanınmasına yönelik çabalara da öteden beri büyük destek vermiştir. Fakat bu sürecin uluslararası hukuk hilafına ve bilhassa toprakları işgal altında bulunan Filistin halkının acılarının göz ardı edilerek sürdürülmesi kabul edilemez.Filistin meselesinin ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla çözülebileceği çeşitli BM kararlarıyla defalarca vurgulanmıştır. Hal böyle iken, herhangi bir ülkenin İsrail nezdindeki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil edecektir.

Tüm ülkeleri bu konuda kabul edilmiş BM kararlarına riayet etmeye, Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne saygı göstermeye ve İsrail-Filistin ihtilafının çözümünü daha da güçleştirecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz”

Önceki Haber

Ege Denizi’nde motoryatları su alan düzensiz göçmenleri, kuru yük gemisi kurtardı

Sonraki Haber

“Kosova’ya Kudüs Çağrımız, Balkan Politikamızın Serencamı (Sonucu)”