Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu silahlanma çağrısı yaptı

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Georgios, ‘Türkiye-Yunanistan yakınlaşması’na ilişkin değerlendirmesinde, ‘Bizi yanıltmamalı. Bizi Yunanistan’dan uzaklaştırmak istiyorlar” diyerek, “silahlanma ve özgürlüğü kazanma” çağrısı yaptı

Georgios haftalık Simerini gazetesine verdiği özel söyleşide, “çekilse ve Kıbrıslı Türklerle anlaşmamız için bizi serbest bıraksa iyi olurdu” diyerek Türkiye’nin Güney Kıbrıs’a karşı hiçbir “dostluk gösterisinde” bulunmadığını söyledi.

“Bugün yeni silah sistemleri ne insan nüfusuna, ne asker çokluğuna dayanır. Pekala silahlanabilir, pekala kendimizi savunabilir ve pekala özgürlüğümüzü kazanabiliriz” ifadelerini de kullanan Georgios, amaçlarının başkalarını özgürlüğünden veya Kıbrıslı Türkleri haklarından etmek değil, kendilerinin de Avrupalıların sahip olduğu bütün hakları elde etmek olduğunu savundu.

Georgios “her Avrupalının Avrupa’nın tamamında serbest dolaşma, serbest mülk edinme, serbest yerleşme hakkı varsa neden bizim Kıbrıs’ta, vatanımızda bu hakkımız olmasın? Neden vatanımızı serbestçe gezemeyelim, serbestçe dolaşamayalım, mülk edinemeyelim ve kendi malımızı, kendi evimizi kullanamayalım? Bu nedenle canlanalım ve Türkiye’nin planlarını durdurmaya çalışalım. Kendine yardım edenlere tanrı da yardım eder.”

Başpiskopos Georgios, Hz. İsa’nın çarmıha gerilip gömüldükten sonra dirildiğine ve göğe yükseldiğine inanılan paskalya vesilesiyle şu mesajı da verdi:

“İsa, cefa çektikten sonra dirildi. Aynı şekilde biz de dirileceğiz. Tarihin büyük akışı içerisinde 49 yıl sadece bir andır ve bunu daha sonra eskiden atlattığımız bir kâbus olarak hatırlayacağız. Sonunda hak yerini bulacak.”

milletgazetesi.gr

Read Previous

Arnavutluk Başbakanı Rama apandisit ameliyatı oldu

Read Next

Karadağ’ın yeni cumhurbaşkanı Milatovic, görevi 20 Mayıs’ta devralacak