Rosen Jelyazkov, 49. Dönem Bulgaristan Halk Meclisi Başkanlığı’na Seçildi

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Demokratik Güçler Birliği (SDS) İttifakı Milletvekili Rosen Jelyazkov, 49. Dönem Bulgaristan Halk Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Jelyazkov’un Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin yapılan oylamada 136 milletvekili kabul oyu kullanırken, 94’ü çekimser kaldılar, ret oyu kullanan ise olmadı.

Oylamada sadece Vızrajdane partisinden 36 milletvekili tarafından desteklenen Vızrajdane’nin adayı Petır Petrov ise yine Meclis Başkanı seçilemedi. 

GERB-SDS İttifakı Meclis Grubu Başkanı Desislava Atanasova, 49. Dönem Halk Meclisi’nin görev süresinin üç aydan fazla sürmesi durumunda Değişime Devam (PP) – Demokratik Bulgaristan (PP-DB) İttifakı’ndan seçilecek Meclis Hukuk Komisyonu Başkanı’nın Meclis Başkanlığı görevini devralacağını açıkladı. Bu kararın Meclis’teki iki siyasi grup arasında iyi niyetin bir ifadesi olduğunu söyledi.

Üçüncü Boyko Borisov hükümetinde Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı olan Jelyazkov, Meclis Başkanı seçiminin ardından yaptığı konuşmada, “Parlamenter gelenek, ciddi nitelikte sözler söylenmesini gerektirir. Ancak şimdi coşku ve kutlama için uygun bir zaman olmadığını düşünüyorum. Hepimiz sorumluluğun farkındayız ve bu sorumluluk güvenlik, adalet, istikrar beklentisidir. Bu beklentiler, bu binada yer alan slogana uygun bir istikamette süreçlere yön vermemizi ve bu kurumun onur ve haysiyetine yakışan anlatım araçlarıyla içerik üretmemizi varsayar. Her birinize ve özellikle mevkidaşlar olarak 47. ve 48. Dönemi Halk Meclislerini vakar ve bilgelikle yönettikleri için Başkan Minçev ve Başkan Raşidov’a teşekkür ediyorum. Teşekkürler, mevkidaşlarım” dedi.

GERB-SDS İttifakı’ndan Rositsa Kirova, PP-DB İttifakı’ndan Nikola Minçev, Vızrajdane’den Tsonço Ganev, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden Filiz Hüsmenova, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı’ndan Kristiyan Vigenin, Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinden Prof. Dr. Andrey Çorbanov Meclis Başkan Yardımcılığı görevine seçildiler. Buna ilişkin öneriler sonuçta 230 oyla kabul edildi. Sadece 1 milletvekili çekimser kalmayı tercih etti.

Toplantının başında istifa eden  PP-DB İttifakı’ndan Sofya 24. Seçim Bölgesi Milletvekili Lena Borislavova’nın yerini alan Andrey İvanov Tsekov milletvekili olarak yemin etti.

Bu hafta içinde olağan kabine kurma olasılıklarının tartışılacağı siyasi partilerin liderleri arasındaki toplantıların başlaması bekleniyor.

GERB Genel Başkanı Boyko Borisov, Vızrajdane Partisi Genel Başkanı Kostadin Kostadinov ile görüşme gerçekleştirecek.

Read Previous

 “Sırbistan, Kosova için başlıca ve en ciddi tehdit olarak kalmaya devam ediyor”

Read Next

AB göçü önleyebilmek için Hırvatistan’ın düzensiz göçmenlere uyguladığı şiddeti görmezden geliyor