Ristuccia: Kosova’da güvenlikle ilgili her şey KFOR ile koordine edilmeli

NATO’nun Kosova’daki güvenlik misyonu KFOR komutanı Angelo Ristuccia yaptığı açıklamada, Kosova’da güvenlikle ilgili her şeyin bu misyonla koordineli olarak yapılması gerektiğini belirtti.

Belgrad’da düzenlediği  basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İtalyan General Ristuccia, Kosova Polisinin özel birimlerinin kuzeye gönderilmesi konusunda KFOR’un izninin alınması gerekip gerekmediği konusundaki sorulara da  yanıt verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 7 Eylül’de Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile yaptığı görüşme sonrasında, Kosova’nın on yıl önce Kosova Güvenlik Gücü (FSK) ile kuzeydeki Kosova Güvenlik Gücü’nün önceden onayı olmadan  Sırp çoğunluklu kuzeye girmeyeceğine dair söz verdiğini hatırlatan  KFOR komutanı,”Priştine’nin 2013 yılındaki yükümlülükleri uyarınca, Kosova Güvenlik Gücünün kuzeydeki herhangi bir görevi KFOR ile müzakere yapılmasını gerektirmektedir. Stoltenberg o gün, Kosova Polisi özel kuvvetlerinin güvenliği etkileyebilecek her türlü eylemi konusunda istişarelerde bulunulmasını bekliyoruz” dedi.

General Ristuccia, Kosova’daki güvenlik durumunun “son derece istikrarsız” olduğu ve durumun hızla tırmanabileceği değerlendirmesinde bulundu.
Kosovaport

Read Previous

DSÖ: Hipertansiyonu olan her 5 kişiden 4’ü yeterince tedavi edilmiyor

Read Next

Aliyev: Karabağ’daki Ermeni silahlı güçlerin silah bırakması halinde terörle mücadele tedbirleri durdurulacak