Rifat Emin’in “bî-nihâyet” şiir kitabı tanıtıldı

Rifat Emin’in Divan Yayıncılık tarafından yayınlanan  “bî-nihâyet” adlı şiir kitabı Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen programla tanıtıldı. 

TİMEBALKAN

Rifat Emin’in Köprü Derneği yayın organı Divan Yayıncılık tarafından yayınlanan  “bî-nihâyet” adlı şiir kitabı bu akşam Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen program ile tanıtıldı. Tanıtıma, ünlü şair ve yazar İlhami Emin, MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Furkan Kurt, MTV Türkçe Radyosu Eski Müdiresi Emine Ademi, MTV Türkçe Radyosu Müdiresi Zübeyde Ahmed, İştip Gotse Delçev Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı Mariya Leontiç, Divan Yayıncılık Sorumlusu Mehmed Arif, Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin ve çok sayıda şiir sever yer aldı.

Tanıtım programında konuşma yapan Üsküp Yunus Emre Ensitüsü Müdür Vekili Furkan Kurt, “Üsküp Yunus Emre Enstitüsü olarak bu programın burada yapılması hasebiyle onur duyuyorum” dedi. Şiirin birçok farklı tanımı olduğunu belirten Kurt, “Benim için şiir güzel insanları bir araya getirme sanatıdır. Siz güzel insanları bir arada görmek şeref verici” açıklamasında bulundu.

Rifat Emin’in “bî-nihâyet” adlı şiir kitabının tanıtımıyla ilgili konuşan Divan Yayıncılık Sorumlusu Mehmed Arif, “Bugüne kadar birçok edebiyat eserini ve edebiyatçıyı Türk edebiyat ve sanat hayatımıza kazandıran Divan Yayıncılık, yeni bir şiir kitabıyla edebiyatseverlerin karşısına çıkıyor” dedi. Kendine has şiir uslubuyla dikkat çeken Çağdaş Makedonya Türk Edebiyatının önemli kalemlerinden Rifat Emin’e bu anlamlı eseri, edebiyat camiamıza kazandırdığı için teşekkür ettiklerini belirten Arif, “Ayrıca M.C. Kültür Bakanlığı’na, Divan Yayıncılık’ın yayın faaliyetlerindeki desteklerinden ve bu kitabın yayınlanmasındaki katkılarından dolayı müteşekkir olduğumuzu beyan etmek isteriz” ifadelerini kullandı.

Mehmede Arif, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yayınlacakları eserlerle Makedonya Türk Edebiyatı’na yeni soluk getirme çabalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Tanıtımda yeni çıkan kitabıyla ilgil konuşma yapan şair Rifat Emin, Türk halkı şair karakterli bir halktır. Genetik kodlarımızda şairlik var. Damarlarımızdaki asil kanda şiirler akmaktadır. Her Türk asker doğar ancak aynı zamanda her Türk şair de doğar. Ucsuz bucaksız bir okyanus olan şiir aleminin bir zerresi olabildiysem ne mutlu bana” şeklinde konuştu.

Programda en yeni şiiri olan “Adı Taşımak” şiirini okuyan Rifat Emin, yeni kitabının yayınlanmasında ve tanıtılmasında emeği geçen Makedonya Kültür Bakanlı, Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği ile Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’ne teşekkürlerini iletti.

Kitap tanıtımı için Rasih Selçuk Uysal İzmir’den canlı yayın bağlantısı aracılığıyla kitap hakkında değerlendirmelerini davetliler ile paylaştı.

Tanıtım programında Özel Asanov “bî-nihâyet” kitabından şiir sunumu gerçekleştirdi.

Kitap tanıtımı programı imza töreni ile sona erdi.

 

 

Read Previous

İHH’dan Balkanlar’da 1500 Aileye Kışlık Yardımı

Read Next

Balkan Ülkeleri Sağlık Hizmetini Edirne’den Alıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *