Renkli devrim 15 gününü tamamladı, bugün için “Her gün 6’da” çağrısı yapılmadı

“Protesto ediyorum” Sivil Toplum Kuruluşu bugün için protesto gösterileri çağrısı yapmadı. Dün akşam protesto gösterilerine katılan vatandaşlara Paskalya ve 1 Mayıs Bayramlarında protestoların devam edip edemeyeceği doğrultusunda kesin bir bilgi verilmedi. “Her gün 6’da” çağrısı yapılmadı. Dolayısıyla protesto gösterilerinin de tatile gireceği yorumları yapılıyor.

Renkli Devrim’in dün akşamki marşı sakin bir şekilde hükümet binasının önünde son buldu. Hükümet binasının önünde İvanov ve Gruevski’nin portrelerini asıp önce karalayan ve üzerine “Mafya”, “Bittiniz gibi sloganlar” yazan protestocular daha sonra portreleri yakarak yavaş yavaş dağıldılar.

Bu arada daha önce 8 günlük ev hapsine mahkum edilen Boryan Eftimov’un cezasının 30 güne çıkarıldığı haberleri yayıldı.

13 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı ofisinin yağmalanması sırasında protestocuların önderlerinden olan Boryan Eftimov dün ev hapsin’den renkli devrimcilere seslenerek dikkat çekici sözler sarfetti.

Eftimov yaptığı konuşmada : “Özgürlük içinde olanlara sesleniyorum! Sokaklara çıkın ve protesto edin. Bu rejimin karanlık labirentlerinde kaybolmayın sizde psikolojik baskı altına girmeyin. Elinizde olduğu sürece protesto edin diyerek protestoculara hem seslenişte bulundu hem de bir nevi serzenişte.

Boryan aslında Hukuk Fakültesi öğrencisi her ne kadar öğrencilerin dövüldüğü, yasaların çiğnendiği, siyasal suçluların bile affedildiği bir ülkede Hukuk okuduğuna üzüldüğünü belirtmesine rağmen buna halkı için dayanacağını vurguluyor.

Dün Protesto ediyorum isimli Sivil Toplum Kuruluşunun başlattığı ve binlerce vatandaşın katıldığı protestoların 15 günü tamamlandı. Halk siyasal suçluların af kararının kaldırılmasını ve Cumhurbaşkanının yanı sıra hükümetin istifasını sunmasını istiyor.

Read Previous

Siyasi sahnede fırtına öncesi sessizlik

Read Next

Atletico Madrid tek attı, avantajı kaptı!

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *