Reis Ulema H. Süleyman Ef. Recepi’nin Kurban Bayramı Mesajı

Merhamet, sevgi, yardımlaşma ve karşılıklı saygıyı barındıran mubarek Kurban Bayramına bizi ulaştırdığı için Yüce Allaha sonsuz hamdü senalar ediyoruz. İmkanı olanlar kurban keserek ve kestikleri kurbanları ihtiyaç sahipleriyle paylaşarak bu bayramda kardeşlik ve yardımlaşma duygularını pekiştirmektedirler. Hazreti İbrahim’den beri sürdürülen bu dini vecibe, güçlü irademizin ve Allaha olan inancımızın bir delilidir.

Ne kesilen kurban etleri ne dökülen kurban kanları Allaha ulaşmamaktadır. Allaha ulaşan şey bizim samimiyetimiz, fedakarlığımız ve Allahın emirlerini yerine getirmedeki hassasiyet ve kararlılığımıdır. Yüce Allahın bizden istediği şey tam teslimiyet ve insanlar arasında barışı, sevgiyi ve adaleti gözetmektir.

Yaptığımız bu fedakarlık ve kurban kesme faaliyetiyle miskinlerin, fakirlerin ve ihtiyaç sahiplerinin de Kurban Bayramının nimetlerinden istifade etmesine vesile oluyoruz. Hiç kimseye karşı nefret duyguları beslemeyin ve kimseyle darılmayın. Birbirinize sarılarak ve tokalaşarak bayramınızı kutlayın. Bu bayram günlerinde haset, kin, nefret, küs gibi duygularınızı sizden uzaklaştırın ve büyük bir kardeşlik sevgisi ve muhabbeti ile birbirinize sarılıp bayramı gerçek manasıyla yaşayın.

Peygamber Efendimiz Muhammed aleyhisselam, Bayram günlerin temiz ve güzel elbiseler giyinmemizi, kalplerimiz ve gönüllerimiz ferah ve neşeli tutmamızı ve bu güzel günleri bize bağışladığı için Yüve Allah’a şükretmemiz gerektiğini nasihat etmiştir. Bu bayram sevinci bizlere Allah’ın bir lütfudur ve bundan bu dolayı sevincimizi diğer kardeşlerimizle paylaşmalıyız. Cenabı Allah’ın bütün müslüman kardeşlerimizi ve insan alemini rahmet ve merhametiyle kuşatmasını temenni ederim.

Bu vesileyle Hac ibadetlerini eda etmek üzere Kutsal topraklarda bulunan hacılarımızı da unutmayalım. Onların ibadetlerinin Allah katında kabul buyurulması için dua edelim. Onların dualarının da bütün dünyaya aydınlık ve refah getirmesini dilerim.

Kurban Bayramınız mubarek olsun.

Read Previous

Erdoğan, Putin ile bir araya geldi

Read Next

Üsküp Merkezinde Baklava Dağıtıldı

65 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.