Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, üstü kapalı bir şekilde “Open Balkan” (Açık Balkan) girişimine katılmayı reddeden Kosova Başbakanı Albin Kurti’yi eleştirdi.

Kosova’nın “Açık Balkan” inisiyatifine katılmama kararını değerlendiren Rama, Sırbistan’ın Kosova’yı tanımasının tek yolunun bu bölgesel işbirliği inisiyatifinden geçtiğini ileri sürdü. 
 „Open Balkan“ ile Arnavutluk ve Kosova arasındaki sınırın nihayet kalkabileceğine dikkat çeken Rama, Kosova’nın Sırbistan’la diyalog sürecini bir tür monologa çevirdiğini ve bunun Kosova’nın stratejik müttefiklerini hiddetlendirdiğini söyledi. 

Uluslararası toplumun Kosova’ya ilişkin sabrının tükenmek üzere olduğunu ileri süren Rama, inisiyatifin Kosoova’nın Sırbistan tarafından tanınması için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. 

Edi Rama, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile birlikte bir bölgesel iş birliği anlaşması  imzalamış ve uzun süre „Mini Schengen“ olarak bilinen inisiyatifin ismini „Open Balkan“ ismiyle değiştirmişti.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Arnavutluk, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’nın başlattığı “Açık Balkan” girişimini vizyonu olmayan bir proje olarak tanımlamıştı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Balkanlarda düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı’nın kadrosu açıklandı

Sonraki Haber

Bulgaristan’daki Osmanlı mirası Siyavuş Paşa Köprüsü restore edildi