Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin AB müzakerelerine başlamamasıyla ilgili, “Arnavutluk, komşumuz Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki anlaşmazlığın rehinesidir.” dedi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama bugün Tiran’da düzenlenen Adriyatik-İyon Girişimi (GDA) Parlamento Başkanları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Arnavutluk’un komşu Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki anlaşmazlığın rehinesi olduğunu söyledi.

Bu yolda sabırdan başka bir çözüm olmadığını kaydeden Rama, Avrupa entegrasyon sürecindeki pek çok sorundan duyduğu endişeyi dile getirdi.

AB sürecinin hassas bir süreç olduğunu belirten Rama, “Bu, AB’nin yaratabileceği durumlardan biridir. Nasıl tedavi edilebileceğine dair hiçbir kitap ya da deneyim, hiçbir açıklama yok. İki ülke arasındaki anlaşmazlıklarda nasıl rehin kalabilirsiniz? Ama işte böyle.” ifadelerini kullandı.

Avrupa için sabrı ve arzunun kaybedilmemesi gerektiğini söyleyen Rama, Avrupa’nın Arnavutluk’un her planında olduğunu ve ülkesinin ilk özgür seçimi olduğunu belirterek, “çünkü şimdiye kadar irademiz dışında çeşitli imparatorlukların yönetimi altındaydık.” diye konuştu.

Konferansa Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Talat Caferi de katılım gösterdi.

Önceki Haber

Kosova Başbakanı Kurti ABD’ye gitti

Sonraki Haber

Sırbistan eski meşihat başkanı Zukorlic’in mezarı açıldı