Radev: Türkiye, Azerbaycan’dan Avrupa’ya gaz transferinde önemli bir role sahiptir

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile yaptığı görüşmede, “Yeni yılın ilk iş gününde sizi Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. İstanbul’a yaptığım ziyaretten sadece üç hafta sonra iki bakanlığın siyasi irademizi somut bir anlaşmada hayata geçirmesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu anlaşma ülkelerimiz için tarihi bir belge, çünkü ilk kez bir yabancı şirkete Türkiye’nin sıvılaştırılmış gaz terminallerine ve ülkenin gaz iletim sistemine erişim sağlıyor” diye ifade etti. Radev, anlaşmanın iş birliği için yeni perspektifler açtığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı, 9 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında Bulgaristan ve Türkiye’nin sadece iki ülke için değil, aynı zamanda Avrupalı ​​müttefikler için de enerji kaynaklarının güvenliğini ve çeşitlendirmesini sağlama konusunda ortak bir sorumluluk taşıdığını söylediğini anımsattı.

Bugün Bulgargaz ile BOTAŞ arasında imzalanan anlaşmanın, iki ülke arasındaki iş birliğini derinleştirme yolunda bir adım olduğunu kaydeden Radev, Bulgaristan ve Türkiye’nin enerji sektöründe gelişme emelleri olduğunu sözlerine ekledi.  

Bugünkü yoğun programına rağmen kendilerini kabul eden Cumhurbaşkanına teşekkür eden Dönmez, “Öncelikle Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve yeni yıl dileklerini iletmek istiyorum. Dileğimiz, 2023 yılının iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da derinleşeceği bir yıl olmasıdır. Yeni yıla çok güzel başladığımızı ve bugün imzalanan anlaşmanın bunun kanıtı olduğunu not etmeliyiz” diye kaydetti.

Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov ve Başbakan Gılıb Donev ile görüşmeler yaptıklarını belirten Türkiye Enerji Bakanı, “İki ülke arasındaki enerji alanındaki ilişkilerin en kısa zamanda hızlanmasını temenni ediyorum” dedi ve Bulgaristan ile Türkiye arasındaki iş birliğinin bölge ülkeleri için güzel bir örnek olacağını vurguladı.

Dönmez, “Türkiye, coğrafi konumu ve altyapısı göz önüne alındığında Hazar Denizi, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz bölgelerinden kaynak temini konusunda yardıma hazırdır. Bu kaynakların daha büyük ve verimli olabilmesi için burada da yeni projelere ihtiyaç var. Bulgaristan ile iş birliğine hazırız” diye belirtti.  

İş birliği için bir başka fırsatın da yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili olduğunu sözlerine ekleyen Bakan, “Arzumuz, özel sektörü bu alana yatırım yapmaya teşvik etmektir” dedi.

Bulgaristan tarafından başlatılan bir başka önemli projeye dikkat çeken Radev, bunun Azerbaycan’dan Avrupa’ya doğal gaz transferinin cüzi bir fonla hemen başlamasını sağlayacak bir proje olduğuna dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan’ın girişimiyle Romanya, Slovakya, Macaristan ve Avusturya bu projeye katıldı. AB için son derece önemli olan bu projenin hayata geçirilmesinde Türkiye’nin önemli rolü bulunmaktadır” dedi ve bu girişimin ikili iş birliğini genişletmek için önemli bir fırsat olduğuna işaret etti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’ın geri ittiği 33 düzensiz göçmen kurtarıldı

Read Next

Yunanistan’daki gazetede yer alan analizde ABD’nin Doğu Akdeniz’de arabulucu olabileceği iddiası