Radev: Bulgaristan’ın istikrarlı bir düzenli hükümete ve işleyen bir parlamentoya ihtiyacı var

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) temsilcileriyle yaptığı toplantıda, “Bulgaristan’ın ülke için stratejik kararların alınabilmesi ve takip edilebilmesi için uzun vadeli bir ufka sahip istikrarlı bir düzenli hükümete ve işleyen bir parlamentoya ihtiyacı var” dedi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR), 2 Ekim’deki erken parlamento seçimini izlemek için 31 Ağustos’ta seçim gözlem misyonu başlattı. Görüşmeye Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova da katıldı.

Devlet Başkanı, yaklaşan parlamento seçimlerinde seçmen katılımını artırmak ve seçimlere yüksek düzeyde meşruiyet kazandırmak için partilerin ve milletvekili adaylarının seçim kampanyalarını, kişisel saldırılar üzerine değil, krizlerden çıkış yolu için rekabet eden programlar ve çalışan çözümler üzerine inşa etmeleri gerektiğini vurguladı. Radev, “Bir diğer önemli konu ise, vatandaşların geçmişte yapılan seçimlerde kaydedilen yüksek geçersiz oy oranını ortadan kaldırmanın yanı sıra satın alınan ve kontrollü bir şekilde oy kullanmaya karşı koymada bir faktör olarak kabul ettiği makineli oylamaya olan güvendir. Bu süreçte sadece kurumların değil, siyasi partilerin de rolü önemlidir” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı, özgür seçimlerin ve seçmenlerin yoğun katılımının herhangi bir demokratik toplumun temel direği olduğunu da belirterek, birkaç hafta sonra Mecliste çoğunluğu elde edip hükümet oluşturmaya yönelik çalışmak zorunda kalacakları için partilerin seçim kampanyası sırasında birbirleriyle köprüleri yakmamaları gerektiğinin altını çizdi.

AGİT Seçim Gözlem Misyonu temsilcileri, seçimlerin organizasyonu ve yürütülmesi, seçim öncesi kampanyanın oy satın alma ve kontrollü oy kullanmaya karşı koymakla ilgili mesaj verilmesiyle ilgili bir dizi soru yönelttiler.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’ın Türkiye ile gerilim politikası ve tarihi sarkaçlar

Read Next

Kosova Telekom’a siber saldırı düzenlendi