Radev: Bulgaristan, bölgemizde uydu iletişimi alanında lider bir faktör olarak gelişebilir

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan Sat-1 Uydu Kontrol Merkezi’ni ziyaret ederek telekomünikasyon yetenekleri hakkında bilgi aldı ve şirket yönetimiyle Bulgaristan’ın bölgede uydu iletişimi alanında ve Avrupa Birliği’nin uzay girişimlerinde öncü bir rol oynama olasılıklarını görüştü.

Toplantıya Kamu Düzeni ve Güvenliğinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı İvan Demerdjev, Savunma Bakanı Dimitır Stoyanov, Yenilik ve Büyüme Bakanı Aleksandır Pulev ve e-Devlet Bakanı Georgi Todorov da katıldılar.

Bulgaristan, kendi yerdurağan telekomünikasyon uydusuna sahip birkaç Avrupa ülkesinden biri olup, Orta ve Doğu Avrupa’daki ülkeler arasında ise tek ülkedir. Bulgaristan Sat-1, Balkan Yarımadası, Akdeniz ve Karadeniz bölgesini öncelikli olarak kapsamakla birlikte Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’nun bir bölümünü de kapsamaktadır. Toplantı sırasında ortaya atılan ortak görüşe göre, bütün bunlar ülkemize büyük fırsatlar veriyor, ancak bunlar şu ana kadar kullanılmadı.

Cumhurbaşkanı, “Çabaları birleştirmek ve Bulgar yerdurağan uydusunun yeteneklerini tam olarak kullanmak için devletin ortak bir yaklaşımına ihtiyaç var” diye belirtti.

Uydu sistemleri ve haberleşme, savunma ve güvenlik, çeşitli süreçlerin gözetimi ve izlenmesi, kritik altyapının yönetimi, hükümetlerin ve kurumların ihtiyaçları için haberleşmenin güvenilirliği ve diğer birçok alanda geniş uygulama alanına sahiptir.

Radev, Cumhurbaşkanlığı kurumunun projesi kapsamında Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’na kriz durumlarında su seviyelerinin izlenmesi, yasa dışı ağaç kesimi, kentleşme süreçlerinin kontrolü, sınır güvenliği, toprağın spektral analizi ve ayrıca ülkedeki kaynakların daha verimli yönetimi konusunda karar vermeyi destekleyecek Ulusal İzleme, Koordinasyon ve Yönetim Merkezi’nin inşasına yönelik bir projenin dahil edildiğini hatırlattı. Bulgaristan yerdurağan uydusu ile ortaklaşa olarak bu ve ülkemiz için diğer stratejik projeleri gerçekleştirme olasılığı da görüşmede ele alındı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Bosna Hersek Savunma Bakanı: Ne Rusya, ne İran, askeri dış politika hedefimiz NATO

Read Next

Bulgaristan’da erken genel seçimlerde 2 Nisan’da sandık başına gidilecek