Radev: Bulgaristan, AB’nin dış sınırlarını korumaya yönelik desteğin parametrelerini müzakere ediyor

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Konseyi toplantısından önce basına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan, çıkarlarımızın gerekçeli savunulmasının yanı sıra AB’nin etkili politikalarının oluşturulmasına katkıda bulunan önemli inisiyatifler oluşturan ve fikirler üreten bir ülke olarak giderek daha fazla öne çıkıyor” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, ülkemizin Avrupa Konseyi’nin birkaç toplantısında ısrarlı ve mantıklı duruşu sayesinde Bulgaristan’ın göç alanında AB politikasında önemli bir atılım gerçekleştirdiğini vurguladı.

Radev, “Daha birkaç gün önce ülkemiz, Avrupa Komisyonu ile birlikte yasa dışı göçü azaltmak ve sınırlarımızı güçlendirmek için bir pilot proje başlattı” diye belirtti. Cumhurbaşkanı, Avrupa Komisyonu Başkanına ve AB ülkelerine gösterilen dayanışma ve AB’nin dış sınırlarının korunmasına yönelik ortak kararlılık ve Bulgaristan’ın bu yönde attığı adımlara sağlanan destek için şükranlarını dile getirdi.

Radev, “Birliğin dış sınırlarını korumaya yönelik yeni bir stratejik yaklaşım 14 Mart’ta kabul edildi ve teknik yardıma yönelik 600 milyon avro yatırım yapılacak. Birinci önceliğin kilit önemdeki Bulgaristan-Türkiye sınırı olduğu kaydedildi. Bu paranın büyük kısmı Bulgaristan’a geliyor” dedi. Cumhurbaşkanı, Bulgaristan tarafının halihazırda bu yardımın teknik parametrelerini aktif olarak müzakere ettiğini de sözlerine ekledi.

Ülkemizde yakalanan kaçakçıların hemen hemen tüm AB üye devletlerinin vatandaşları olması nedeniyle Bulgaristan, ülkemiz topraklarında insan ticaretiyle mücadele için uluslararası bir görev gücü oluşturulmasına yönelik bir teklifte bulundu.

Radev, “Bu insan tacirlerinin sorgularından bu güçlü uluslararası ağın bir dizi yönetim ve finans merkezinin Bulgaristan’da değil, göçmenler için çekici olan ülkelerde olduğu tespit edilmiştir” diye belirtti. Cumhurbaşkanı, böyle bir uluslararası görev gücünün Avrupa’ya insan kaçakçılığının kontrol merkezlerini kırmaya yönelik ortak eylemlerin yanı sıra koordinasyon ve bilgi alışverişini kolaylaştıracağını vurguladı.

Cumhurbaşkanının ifadesine göre, Bulgaristan’ın gösterdiği tüm çabalar ve elde edilen sonuçlar giderek daha fazla takdir ediliyor ve ülkemiz, bunu başarabileceği belirli bir dönem de dahil olmak üzere Schengen üyeliği için giderek daha fazla destek alıyor. Radev, “Gelecek hükümet ve parlamentonun bu ivmeyi sürdüreceğini, gerekli yasaları çıkaracağını ve aynı şekilde ülkemizin çıkarlarını kararlı bir şekilde savunacağını umuyorum” diye kaydetti.

Bir soruya yanıt olarak Devlet Başkanı, Bulgaristan’ın Avrupa’nın stratejik özerklik vizyonu ışığında AB ülkelerinin savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlayan AB’nin barış mekanizmasının önemli bir parçası olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, “Komiser Thierry Breton’un ziyareti, Bulgaristan savunma sanayisinin gelenekleri, deneyimi ve büyük kapasitesinin takdir edilmesinin bir işareti olarak Bulgaristan’dan başladı” diye anımsattı ve ülkemizin Avrupa Komisyonu ile birlikte daha modern üretimler yapmak ve stoklarımızı yenilemek için bu sektöre yatırım çekmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Radev, “Ancak Bulgaristan’ın diğer dokuz AB ülkesiyle birlikte bu girişimin bir parçası olarak Ukrayna’ya ortak mühimmat tedarikine katılmadığını vurguladı” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı, ayrıca Bulgaristan’ın NATO standartlarına göre mühimmat üretebilmesi için teknolojilerin uygulanmasıyla ilgilendiğine ve Savunma Bakanlığı tarafından önceki parlamentoya sunulan öncelikli yatırım maliyetlerine ilişkin programda NATO standartlarına göre 155 mm’lik obüs mühimmatlarının satın alınmasının da öngörüldüğüne işaret etti. Radev, “Ne yazık ki, parlamento bu programı reddetti ve görüşmedi bile. Bulgaristan ordusunun modernizasyonu hakkında ne kadar çok konuşulduğunu biliyorsunuz, ancak aynı zamanda Savunma Bakanlığı’nın programı görüşülmedi” diye anımsattı.

Kırcaalihaber

Read Previous

Sudan’da K. Makedonya vatandaşı olmadığı açıklandı

Read Next

Akaryakıt fiyatlarına indirim