Putin’in hamlesi sonrası Vucic’ten açıklama: Orduya hazır olma emri verdim

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıma kararı ardından yaptığı açıklamada durumun endişe verici olduğunu ve Sırbistan’a yönelik siyasi baskıların hiç olmadığı kadar artacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basına konuşan Vucic, Başkomutan olarak orduya her an hazır olma emri verdiğini söyledi. Vucic, “Ülkemizi savunmak için en iyi olan şeyleri satın almaya devam ediyoruz. Artık dünyada barışın genelgeçer bir durum olmadığını görüyorsunuz” diye konuştu.

Macron ile gerçekleştirdiği görüşmenin önemli olduğunu ve yakın zamanda yeni görüşmeler gerçekleştirilmesinin beklendiğini söyleyen Vucic, “Tüm bunların Batı Balkanlar’a yayılmasına ilişkin büyük korkular mevcut” dedi.

Vucic, “Sırbistan Avrupa Birliği yolunda ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğini ifade ediyor. Fakat ülkelerin çoğunluğu Rusya’nın tarafında ve bizler bunu az çok anlayabiliyoruz. Cumhurbaşkanı olarak barış ve istikrarı korumakla mükellefim ve Batı Balkanlar’da durum pek basit sayılmaz. Bu nedenle de ülkemizi koruma ve savaşa girmeme politikamız kilit öneme sahip olacak. Ordumuz tüm diğerlerinden mukayese edilemeyecek ölçüde daha güçlü. Günümüzde ordumuz JNA’dan (Yugoslavya Halk Ordusu) katlarca güçlü ve bu nedenle de daha büyük mesuliyet göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan’da holiganların cinayeti sonrası futbol taraftar dernekleri 31 Temmuz’a dek kapatıldı

Read Next

Balkanlar’dan Rusya’nın ‘Donetsk ve Luhansk’ kararına tepki