Putin ve Dodik ne üzerinde anlaştı?

Rusya’nın Saraybosna Büyükelçiliği, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasındaki telefon görüşmesine ilişkin şüphe uyandıran ifadeler içeren bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Bosnalı Sırp liderin Rusya Dışişleri Bakanı ile Dodik ve Putin arasında geçtiğimiz yıl Aralık ayında Moskova’da yapılan anlaşmanın uygulanması konusunda görüş alışverişinde bulundukları ve bu yöndeki adımların yoğunlaştırılması için yol haritası belirlendiği ifade edildi.

Komsic: “Denesinler de görelim”

Ukrayna’nın Rusya’nın askeri saldırılarına hedef olduğu bir dönemde yayınlanan şüpheli açıklamaya, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic tepki gösterdi.

Putin ve Dodik arasındaki anlaşmanın ne hakında olduğunu bilmediğini vurgulayan Komsic, “Eğer kötü bir şey ise, denesinler de görelim” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarından sonra dünyada artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ileri süren Komsic, “Tüm dünya değişti. Avrupa kıtası güvensizlik içine sürüklendi. Bu nedenle tekrar söylüyorum, bu ülkeyi koruyacağız. Bunu zaten yaşadık. Eğer ülkemizi biz korumazsak başka hiç kimse korumayacak” diye konuştu.

Hırvatistan’da yayın yapan Jutarnji List gazetesi ise Dodik ve Putin arasındaki anlaşmanın Sırp Cumhuriyeti entitesinin Türk akımına entegrasyonu ile ilgili olabileceğini yazdı. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bakan Karaismailoğlu: Bulgaristan ile geçiş belgesi kotalarında önemli artış sağladık

Read Next

Üsküp’te Ukrayna’ya insani yardım noktası açıldı