Protesto gösterilerin dördüncü günü sakin ve olaysız geçti

Makedonya’daki siyasetçilere yönelik hukuki işlemlerin durdurulması kararı alan Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un istifasını isteyen binlerce gösterici, başkent Üsküp’teki eylemlerine bugün de devam etti.

Protesto gösterilerinin dördüncü gününde de Cumhurbaşkanı İvanov’a istifa çağrısında bulunan göstericiler, İvanov’un aldığı kararın sorumsuzca olduğunu ve ülkenin geleceğini riske attığını savundu.

Meclis Başkanı Trajko Velyanovski tarafından bugün imzalanan ve erken genel seçimin 5 Haziran’da yapılmasını öngören kararnameye de karşı çıkan gösterciler, adil ve demokratik seçimlerin düzenlenmesi için yeterli sürenin olmadığını dile getirdi.

Göstericiler, daha önceki protestolarda olduğu gibi önce destek olmak amacıyla Özel Yetkili Savcılık binası önünde toplandı, ardından meclise doğru yürüdü.

Meclis binasına ilerledikleri esnada polis kordonu ile karşılaşan göstericiler, daha sonra geri dönerek farklı yollardan hükümet binası önünde toplandı.

Sakin geçen protesto, olaysız sona erdi.

Ülkedeki siyasi krizi çözüme kavuşturmak adına, siyasetçiler hakkında daha önce başlatılan hukuki işlemleri durdurma kararı aldığını salı günü açıklayan Cumhurbaşkanı İvanov, bugün düzenlediği basın toplantısında da tepkilere ve gösterilere rağmen kararının arkasında durduğunu ifade etti.

Haber: AA

Read Previous

Clintonlardan New York’ta aile boyu seçim kampanyası

Read Next

Türkçe şiirin sesi Üsküp Kitap Fuarı’nda yankılandı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *