Prof. Dr. Reşat Genç Türkiye Nüfusunun Yarıya Yakını Balkan Kökenlidir

Kosova’da Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi (BAL-TAM) tarafından geleneksel olarak Balkanlar’ın değişik ülkelerinde düzenlenen 2. Uluslararası Türk Edebiyatı Semineri bu yıl Prizren’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

3 gün sürecek olan seminere Kosova’nın yanı sıra Türkiye ve diğer komşu devletlerden bilim adamları katıldı. Prizren’de düzenlenen seminerde dünyanın birçok ülkesinden katılan Türkologlar hazırladıkları tebliğlerini sundular. Konuyla ilgili DHA mikrofonuna konuşan Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi (BAL-TAM) Başkanı Nimetullah Hafız, geleneksel olarak düzenledikleri Uluslararası Türk Edebiyatı Semineri’ne her geçen yıl ilginin arttığını söyledi.

Sempozyuma Türkiye’den gelen Türk Dil Kurumu eski Başkanı ve Ankara Gazi Üniversitesi emekli öğretim üyesi Ahmet Bican Ercilasun, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Balkanlara Türk kültürünün ve tarihinin akışı üzerinde bir konuşma yaptı. Ankara Gazi Üniversitesi’nden emekli tarihçi Reşat Genç konuşmasında, ‘Balkan Savaşları sırasında buralardan (Balkanlar) yerlerinden yurtlarından kopup gitmiş olan insanlar, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Lozan Anlaşması sonrası bilhassa Yunanistan’la yapılan mübadele anlaşması, yanı sıra Bulgaristan üzerinden gelen göç dalgaları ve tabi Romanya’dan eski Yugoslavya’dan, Kosova, Makedonya, Bosna-Hersek’ten Türkiye’ye gelmiş olan insanları oranlarsak bugünkü Türkiye nüfusunun yarıya yakını Balkan kökenlidir dersek belki mübalağa olmayacaktır’ dedi. 3 gün sürecek olan sempozyuma dünyanın birçok ülkesinden Türkolog katılıyor.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Başbakan Davutoğlu: Türkiye’nin bütünlüğünü kimseyle tartışmam

Read Next

Benzin Bir, Dizel Üç Denar Daha Ucuz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *