Eski Diyanet İşleri Başkanı ve İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam ve dinle ilgili gençler arasında yeni sorgulamalar olduğunu belirterek bunları doğru anlayıp cevap vermek gerektiğini söyledi.

Görmez, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle düzenlenen “Köprü Gençlik Okulu 2020” (KGO) projesi kapsamında Kuzey Makedonyalı lise ve üniversite öğrencilerine “Gençliğin Dünyası, İslam ve Ramazan” konulu online konferans verdi.

YTB destekleriyle Balkan ülkelerinde gerçekleştirilen “Balkan Gençlik Okulu” projesi çerçevesinde Üsküp merkezli Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından hayata geçirilen KGO projesi kapsamında düzenlenen konferansa Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı ve Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, YTB Kuzey Makedonya sorumlusu Musa Akdeniz, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Halkbank Üsküp İcra Kurulu Başkanı Bilal Sucubaşı, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki,  Üsküplü ses sanatçısı Burhan Şaban, Köprü Derneği Başkanvekili ve KGO Proje Koordinatörü Mehmed Arif’in yanı sıra lise ve üniversite öğrencileri katıldı.

İDE Başkanı Görmez, katılımcıların ramazanını tebrik ederek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde insanlığın hem maddi hem de manevi “vebalardan” kurtulmuş olarak yeni bir dünyaya kavuşması temennisinde bulunarak, “Bulunduğunuz dünyalara yüzyıllar önce İslam’ın rahmet mesajını barışla getiren bütün büyüklerimize Cenab-ı Hakk’tan rahmet diliyorum. Yiğit Paşadan İsa Beye, Ata Efendi’den Fettah Efendi’ye ve Hafız İdris’e kadar Üsküp’ün manevi mimarı denilebilecek bütün büyüklerimize Cenab-ı Hakk rahmet eylesin diyorum.” açıklamalarında bulundu.

Şehirlerin ruhları olduğunu belirten Görmez, “Şehirlerin ruhu vardır ve Üsküp ruhu olan bir şehirdir. Üsküp’ün demografik yapısı ne kadar değişirse değişsin aslında Üsküp Müslüman bir şehirdir. Binalarıyla, taşlarıyla, caddeleri ve sokaklarıyla ruhu olan bir şehirdir. O ruhu olan şehre selam olsun, ruhu olan bütün şehirlere ve o şehirlerde yaşayan bütün kardeşlerimize bütün gençlerimize selam ediyorum.” dedi.

Gençliğin İslam ve dinle ilgili yeni sorgulamaları olduğunu kaydeden Görmez, “Bence bugünkü gençlik de ‘İnanıyorum ama aklım mutmain olsun, kalbim de mutmain olsun’ diyor. Dolayısıyla gençlerin dünyası bizim dünyamızdan farklı olabilir ancak bu farklılığı biz büyükler doğru anlamalıyız ve sizin sorularına ve sorgulamalarınıza doğru cevap vermeliyiz.” diye konuştu.

Görmez, “hayat” ve “ömür” kavramları üzerine de “Yeryüzünü imar etmeyen ömür yaşamış olmaz fakat kalbini imar edemeyen yeryüzünü imar edemez. Hayatı boş geçen insan ömür yaşamış olmaz, zaman tüketmiş olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, gencin hayatında vakit, zihin ve kalp boşluğuna yer olmadığının altını çizerek bütün peygamberlerin gençlerden ve peygamberlerin de ashabını gençlerden seçtiğini anımsattı.

Kadim zamanlarda gençlerin aile, cami ve mektep olmak üzere 3 okulunun olduğuna dikkati çeken Görmez, “Dördüncü bir okul, diğer okulların önüne geçti, telefon. Bu alet 3 okulun önüne geçti. Dolayısıyla bu dijitalleşme dünyasında sanal bir dünya kuruldu. Biz de şimdi o sanal dünya içinden konuşuyoruz. Elbette bu sanal dünyaya, bu dijital dünyaya hayır diyecek halimiz yok. Bunu en güzel kullanacağız sevgili gençler. En iyi biz kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Köprü Derneği Başkanı Emin de yoğun programlarına rağmen daveti kabul edip Kuzey Makedonyalı gençlerle bir araya gelen Mehmet Görmez’e teşekkür etti.

Konferansın sonunda Görmez katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

 

 

Önceki Haber

Uzmanından ramazanda sağlıklı beslenme önerisi

Sonraki Haber

Karantina Günlerinde Ramazanın Hikmeti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten + thirteen =