Prizrenliler Bayrampaşa Belediyesi’nin iftarında buluştu

İstanbul’un Bayrampaşa Belediyesi tarafından “Kardeşlik sınır tanımaz” sloganıyla bu yıl 12′ncisi düzenlenen “Bereket Konvoyu”, bu yıl da Prizren şehrinde iftar programı düzenledi.

Ancak Kosova Demokratik Türk Partisi’yle koalisyon ortağı PDK’nın atadığı Prizren Belediyesi Kamu Hizmetleri Müdürü Hasan Hasani’nin 11 yıldır iftarın verildiği Akdere kıyısındaki alana izin vermemesi, KDTP ve Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçiliğini, Prizren Belediyesi ile karşı karşıya getirdi. Hasani’nin izin vermemesi üzerine bu yıl ilk kez Bağımsızlık Meydanında iftar verilmiş oldu.

Bayrampaşa Belediyesi tarafından bu yıl 12′ncisi verilen iftar yemeğine 2 bin kişiye yakın, Türk, Arnavut, Boşnak ve Romen asıllı vatandaş katıldı.

Bayrampaşa Belediyesi Başkanı Atila Aydıner, 12 yıldır geleneksel olarak Balkanlarda iftar düzenlediklerini söyledi. Aydaner, Prizren Belediyesi Kamu Hizmetleri Müdürü Hasan Hasani’nin tutumuyla ilgili de, kimseni Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkileri zedelemeyeceğini de vurguladı. İftara Kosova Demokratik Türk Partisi – KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Koosva Meclisi Başkan yardımcısı Fikrim Damka, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, yanı sıra milletvekilleri ile çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

İftar öncesi gelen davetlilere ebru sanatı gösterisi düzenlendi.

Ezanın okumasıyla iftarını açan misafirlere gül şerbeti dağıtıldı. Program okunan ilahiler konseriyle sona erdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Numan Kurtulmuş: Türkiye, İslam dünyasının amiral gemisidir

Read Next

Cengiz İbrahim “Hicaz II” albümü ile Üsküp Yazı 2016 Festivali’nde sahne alacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *