Prizren’deki Devlet Okulunda Türkçe Ana Sınıfı Açıldı

Kosova’da faal olan Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Kosova’da eğitime yönelik başlattığı teknik desteklerini aralıksız sürdürmeye devam ediyor. 2015-2016 eğitim yılı çerçevesinde başta Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren şehri olmak üzere Kosova’da birçok okulun sınıflarını ve koridorlarını baştan onararak, yeni eğitime başlayan öğrencilere kaliteli eğitim görmeleri için önayak oldu.

emindurak110120151TİKA, uzun yıllar Türk dilinde de eğitimin verildiği Prizren’deki Emin Durak İlköğretim Okulu’nda, yeterli sınıfların var olmadığından dolayı anaokulu eğitimi veremeyen ilköğretim okuluna sağladığı destekle ilk kez Türk dilinde anaokulu eğitim verilmeye başlandı. TİKA tarafından onarılan ve donatılan 3 sınıfta ilk defa Türk öğrencilerin de yer aldığı anaokulu eğitimi başlamış oldu.

Prizren Belediyesi Başkanı Ramadan Muya tarafından açılışı gerçekleşen anaokulu açılış törenine çok sayıda davetli ve ilk defa eğitim görecek öğrenci ile velileri katıldı. 2 sınıfta Arnavutça ve 1 sınıfta Türk dilinde eğitimin verileceği anaokulunda, çocukların mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Konuyla ilgili DHA mikrofonlarına konuşan Emin Durak İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Fevzi Karamuço, çalışmaların yeni tamamlanması nedeniyle anaokulu çalışmalarına geç başladığını ve Türkçe sınıfa 20′nin üzerinde öğrencinin eğitim göreceğini söyledi. İlk kez Türk dilinde eğitimin verilmeye başlandığı anaokulu Türkçe öğretmeni Esin Metlilo, bu güzel okulda ilk gün çocuklarla birlikte olmak mutluluğunu yaşadığını vurguladı.

emindurak110120152Açılış töreninde konuşan Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muya, TİKA tarafından onarılan ve bugün hizmete geçen anaokulunun son derece modern bir şekilde donatıldığını ve çocuklara hediye edildiğini söyledi. TİKA’nın Prizren eğitimine bu ilk desteği olmadığını belirten Ramadan Muya, TİKA çalışanlarına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini ifade etti. TİKA’nın bu okulda daha önce kimya, biyoloji ve bilgisayar laboratuvarlarını da donattığını söyleyen Emin Durak İlköğretim Okulu Müdürü Rrahim Bekteşi, anaokulunda 3 sınıfta 60′ı Arnavutça, 30′ü Türkçe olmak üzere 90 öğrencinin eğitim göreceğini vurguladı. İlk kez okul sıralarına geçen öğrenciler, rengarenk okulu ve burada bulunan oyuncakları beğendiklerini, öğretmenlerini de çok sevdiklerini söylediler.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Ermira Mehmeti: DBB Sırtlan Partisi’ne Dönüştü, Reform Partisi’nden Uzaklaştı

Read Next

Rusya’da Muhalif Gazeteci Evinde Ölü Bulundu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *