Prizren’deki “18 Mart 1915 Çanakkale” tiyatro oyunu seyirciyi büyüledi

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle dün akşam Prizren’de Sonay Buş’un yazdığı ve Tansu Kervan’ın yönettiği Art Theatre ‘in tiyatro gösterisi düzenlendi.

Tarihin akışını değiştirmiş, vatan aşkının vücut bulduğu, her anı kahramanlıklarla dolu Çanakkale destanının tiyatro gösterisine, KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka , Türkiye’nin  Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, Milletvekilleri Enis Kervan ve Fidan Brina Jılta, Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Gökhan Sabri Karamürsel, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Genel Başkan Yardımcısı Furkan Ergüler, Prizren Şube Başkanı Erim Berişa ve parti temsilcileri, dernek başkanları ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Türkiye’nin  Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferinin Türk milletinin her zaman ve her koşulda bağımsızlığı için mücadele etme azmini gözler önüne serdiğini belirterek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitleri şükran ve minnetle andıklarını kaydetti.

KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka da Çanakkale savaşının Türk ulusunun, söz konusu vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı olduğunda hiçbir engel tanımadığının mührü olduğunu belirtti.

Damka, “Hani vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’unda istiklal marşında vurguladığı gibi, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım! “ dizeleri koca bir Türk tarihinin duruşunu özetlemiştir.

Bu duygularla, bizlere büyük bir zafer ve gurur yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz olmak üzere, onları ellerinden gelen tüm gayret ve fedakarlıklarla destekleyen aziz Türk milletinin hatırasına saygı ve şükranlarımı iletiyor, sizlerin ve bizlerin bu şanlı tarihin bir parçası olarak bu anlamlı gününüzü kutluyorum.”dedi.

Tiyatro oyunu seyirciden tam not aldı.

Kosovaport

Read Previous

Genç Kalemler Derneği’nden Çanakkale Zaferi programı

Read Next

Üsküp Havalimanı bu yıl üç milyon yolcu bekliyor