Prizren’de Türk, Boşnak ve Rom yazarların yeni kitaplarının ortak tanıtımı yapıldı

“İmza” Yayınevİ organizasyonunda ve Yunus Emre Enstitüsü’nün  destekleriyle dün gece Prizren’de Roman, Boşnak ve Türk yazarlarının yeni kitaplarının ortak tanıtımı yapıldı.

Prizren Yunus Emre Enstitüsü salonunda tertiplenen kitap tanıtım programına Prizren’de yaşayan Rom, Boşnak, Arnavut ve Türk edebiyat severleri bir araya geldi.

Tarihi Prizren şehrinde birlikte uyum içinde yaşama tablosunun sergilendiği gecede, katılımcıları selamlayan İmza Yayın evi Genel Müdürü, şair, yazar ve gazeteci Agim Rifat Yeşeren, ortak tanıtım programında Rom, Türk ve Boşnak yazarlarının en yeni esirlerini tanıtmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Yeşeren, İmza Yayınevi’nin farklı halkların yazarlarının eserlerini Kosova Kültür Bakanlığı’nın  desteğiyle yayınlamaya devam edeceklerini söyledi.

Yunus Emre Enstitüsü Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz da yaptığı konuşmada, bizim Kosova mozaiğini oluşturan bir yapının burada görüldüğünü, çeşitlilik ve güzeliğin mevcut olduğunu belirtti.

Bu tablonun geceyi  çok anlamlı kıldığını kaydeden  Yılmaz, “Hem Rom, hem Türk, hem Boşnak yazarlarının kitaplarının tanıtılması bizi ayrıca mutlu etmektedir.” şeklinde konuşan   Yunus Emre Enstitüsü’nün , Kosova içindeki yazarları buluşturmakla sınırlı kalmayıp, daha önce yapıldığı gibi Prizren’i Kahramanmaraş’la buluşturduğunu, bu buluşmaların gelecekte de sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Rom yazar Hysni Çylangji’nin ”Moro Drompire Prekalo Ponj Dekade” adlı kitabı, Boşnak şair Sadik İdriz Aljabak’ın “ Dani Bez İmena” adlı kitabı ve Türk yazar Refki Taç’ın “ Toplumsal Hayat Kuralları” adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Tanıtım programına, Kosova Kültür Bakan Yardımcısı Sylejman Elshani, Yenilikçi Türk hareket Partisi (YTHP) genel başkanı Ertan Simitçi, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Prziren Şube Başkanı Erim Berişa, Kültür bakan Danışmanı Onur Canhas ve diğer yetkili ve yazarlar katıldı.

Kosovaport

Read Previous

Osmanlı payitahtı Bursa inanç ve kültür turizminde 2,5 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı

Read Next

Bulgaristan’da çiftçiler ile hükümet anlaşmaya vardı