Prizren’de “95. Yılında İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” Anma Gecesi

Türkiye Cumhuriyeti Prizren Konsolosluğu, Kosova Türk Yazarlar Derneği, Yunus Emre Enstitüsü, “Doğru Yol” TKSD ‘Nazım Hikmet’ Edebiyat Kolunun, İstiklâl Marşı’nın kabul günü dolayısıyla ortaklaşa tertiplediği Türk Edebiyatının büyük şairi Mehmet Akif Ersoy’a Prizren’de anma ve saygı gecesi düzenledi.

Türkiye Cumhuriyeti Prizren Konsolosu Selen Evcit, Priştine Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Bülent Üçpunar ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar etkinliği selamlamayıp, Ankara’da bir gece önce düzenlenen terör saldırısını kınadılar.

Ardından Kosova Cumhurbaşkanlığı Danışma Konseyi Üyesi Dr. Taner Güçlütürk günün anlam ve önemiyle ilgili, “Türk Edebiyatı Denince Mehmet Akif Ersoy” adlı sunumuyla, Mehmet Akif Ersoy’un edebi yaratıcılığı üzerine durdu. Güçlütürk, Mehmet Akif’in ata diyarı söz konusu olunca, Kosova’da eğitim bakanlığının hazırladığı müfredata konu olarak girerek hayatı ve eserleri 12. sınıflarda çocuklarımıza öğretilen Mehmet Akif Ersoy’u, Kosova Türk toplumu olarak da ata diyarında bundan böyle de değişik etkinliklerle aziz hatırasını yâd etmeye kararlı olduklarını vurguladı.

2
Programın devamında Yunus Şimşek ve Sezen Haskuka sunumuyla Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinden oluşan resital yer aldı. Resitale, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Konsolosu Selen Evcit, Priştine Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Bülent Üçpunar, Kosova Cumhurbaşkanlığı Danışma Konseyi Üyesi Dr. Taner Güçlütürk, tiyatro sanatçıları Nafis Gürcüali, Etem Kazaz, sazlarıyla Fikret Menekşe ve Şefki Kazaz eşlik ettiler.

“Emin Durak” ilk okulu 7. Sınıf öğrencisi Ennur Pupus İstiklal Marşı’mızı okurken, gecenin sonunda Mehmet Akif Ersoy belgeseli sunuldu.

Taner Güçlütürk

Read Previous

İvanov Güvenlik Konseyi’ni toplayacak

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’ye asla diz çöktüremeyecekler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *