Prizren’de 21. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali başladı

Prizren’in kültür sanat yaşamına ayrı bir renk katan “Sanatla Uyanmak Festivali” dün akşam yapılan törenle sanatseverlerle buluştu.

Sırasıyla 21. kez düzenlenen Prizren’in köklü festivallerinden Sanatla Uyanmak Festivali’nin  açılış törenine Kosova  Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Hajrullah Çeku, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, KDTP Milletvekili Fidan Brina Jılta, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Prizren Belediye Başkanı Shaqir Totaj, TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) Genel Sekreteri Yardımcısı Sait Yusuf, Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Recai Yılmaz, Yunus Emre Enstitüleri Kosova koordinatörü Ramazan Yılmaz ve diğer davetliler katıldı.

Törende açış konuşmayı yapan Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Kurulu Başkanı Ethem Baymak, festivalin, sanatçılar ve sanatseverleri bir araya getirmiş olmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi de hükümetin kültürel faaliyetleri son derece önemsediğini belirterek, Kosova’yı tanıtan kültürel organizayonların her daim destekleneceğini kaydetti.

Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Hajrullah Çeku, Kosova Türkleri’nin, tarihsel süreçte birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, farklı kültürleri, farklı kimlikleri bir arada yaşatan  bu kültürel harmoninin önemli bir unsuru olduğuna dikkat çekti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Yardımcısı Sait Yusuf, Kosova’da sanata verilen öneme de vurgu yaparak, Türk kültürünün yaşatılmasında Sanatla Uyanmak Festivali’nin büyük rol oynadığını hatırlattı.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, Kosova Türk Toplumu’nun en zor yıllarında ayakta ve hayatta kalmak için  sanattan yararlandığını vurguladı.

Selamlama konuşmalarından sonra Akdere açık hava sinemasının büyülü atmosferinde Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin akademisyenlerinden oluşan ‘’Girift Quartet’’ konseri geç saatlere kadar devam etti.

21.Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali, dün sabah Uluslararası Ressamlar Çalıştayı ile başladı, Almanya Cumhuriyeti ressamlarının “Female Perspectives” (Kadın Perspektifleri) ve Avusturya ressamlarının ‘‘Austrian Modern Art’’ adlı karma resim sergileriyle başladı.

Bu yıl festivalin ana teması filigran el sanatları.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Yunanistan Başbakanı, Türkiye ile diyalog kanallarının açık olmasının önemini vurguladı

Read Next

Trabzonspor, Hırvat teknik direktör Bjelica ile iç sahada puanları topladı